Litoral TV Eșec la debut

În acest week-end s-a dat startul Ligii Naționale de handbal. La feminin, în prima etapă, CSU Neptun Constanța a evoluat, în deplasare, la Deva, cu CSM Cetate. Gazdele s-au impus, scor 31- 28, după ce la pauză conduceau cu 17-14.

Cu un lot foarte tânăr, lipsit de experiență, echipa dobrogeană nu a reușit să pună prea multe probleme gazdelor. Neptunul a putut înscrie pe foaia de joc doar nouă jucătoare, dintre care un singur portar, pe Daniela Petrescu. În plus, cu doar câteva minute înaintea primului fluier, antrenorii constănțeni au aflat că nu pot să se bazeze pe Andreea Antoce, din cauza unor nereguli privind transferul ei.

În partida de la Deva, principalele marcatoare ale echipei pregătită de Ion Crăciun și Florin Cazan, au fost Andreea Enescu, 9 goluri, și Andreea Mărginean, cu 6 reușite.

În etapa a II-a, programată joi, 4 septembrie, CSU Neptun va evolua, tot în deplasare, la nou promovata Mureșul Tg. Mureș.