Litoral TV Ploaie de eseuri, la Năvodari

Eșec sever suferit de CS Năvodari în etapa a III-a, a CupeiRomâniei la Rugby, seria Dobrogea. Pe stadionul Legmas, năvodărenii au cedat, scor 7-75 în disputa cu RCJ Farul Constanța, vicecampioana României.Așa cum era de așteptat, CS Năvodari a pierdut la scor partida din cadrul Cupei României,disputată miercuri dimineața pe stadionul Legmas. Vicecampioana României, RCJ Farul Constanța s-a impus cu scorul de 75-7, după un meci pe care l-a controlat cu autoritate. Antrenorii fariști au apelat pentru acest meci, la mai mulți tineri jucători, pentru a le evalua potențialul. Președintele celor de la RCJ Farul, Florian Constantin s-a arătat mulțumit de felul în care tinerii jucători introduși în echipă s-au achitat de sarcini.

“Introducem în teren toți jucătorii care nu au întrunit condițiile de a se exprima în campionatul Superliga Cec Bank. De asemenea, avem pe listă, cel puțin cinci jucători, pe care i-am păstrat de la vârful generației under 19, care a ieșit anul acesta pe locul trei pe țară”, ne-a declarat Florian Constantin, președinte RCJ Farul. Antrenorul gazdelor, Cristi Husea era nemulțumit de modul în care elevii săi au tratat prima repriză, atunci când scorul a luat proporții. La pauză Farul conducea cu 54-0.

„S-a văzut diferența de valoare dintre cele două echipe. Am avut ce să învățăm de la o echipă profesionistă care se antrenează de două ori pe zi”, a afirmat Cristi Husea, antrenor CS Năvodari. De partea cealaltă Cristian Petre, tehnicianul vicecampionilor era ușor deranjat de modul în care jucătorii săi au tratat repriza secundă.

„Sunt mulțumit în proporție de 80%. Singurul lucru pe care îl reproșez jucătorilor mei este faptul că în a doua repriză au luat meciul mult mai ușor și asta le-a dat încredere adversarilor. Le-am spus jucătorilor mei că o echipă profesionistă joacă la fel până în minutul 90”Sincron Cristian Petre , antrenor RCJ Farul Constanța. La finalul acestei săptămâni, ambele echipe vor susține meciurile din etapa a IV-a a Cupei României. CS Năvodari, sâmbătă 4 octombrie, pe terenul de la Legmas, cu CSM Olimpia București, iar RCJ Farul Constanța, duminică, la Galați, cu RCM din localitate.