Arsen Mustafa “Bute al Constanţei”, vicecampion mondial de tineret la box

Pugilistul constănţean Arsen Mustafa a câştigat azi medalia de argint în Cadrul Campionatului Mondial de box pentru tineret, disputat la Sofia. Arsen Mustafa este antrenat de Mihai Constantin, şi este pugilist legitimat al Clubului Sportiv Farul Constanţa. Acesta a fost învins în finala categoriei de 60 de kilograme de Ablaihan Jusupov, din Kazahstan, potrivit prosport.ro. Din partea României au mai participat alţi şapte sportivi, aceştia nu au trecut însă de sferturile de finală.

În urma acestui rezultat, Arsen Mustafa, a obţinut calificarea pentru Jocurile Olimpice de tineret, ediţia a doua, programate anul acesta la Nanjing (China), în perioada 16-28 august. Tânărul este supranumit "Bute al Constanţei" graţie upercutului de stânga nimicitor. Ultima medalie obţinută de România la un Campionat Mondial de tineret a fost în 2006, prin Cristian Ciocan, la ediţia desfăşurată în Maroc, la Agadîr