Cristi Ene, jucătorul Academiei Hagi, a marcat dubla ce califică România U19 la Turul de Elită

Echipa naţională U19 a României, format din jucători născuţi după 1 ianuarie 1997, a susţinut, astăzi, la Oradea, al doilea meci din grupa preliminară de calificare la Turul de Elită al Campionatului European.

Tricolorii au întâlnit echipa similară a Andorrei, pe care au învins-o cu 2-0 (1-0).

Ambele goluri au fost înscrise de jucătorul Academiei Hagi, Cristian Ene, în minutele 19 și 51.

Selecţionerul Andrei Spier i-a utilizat în acest joc pe toți cei cinci jucători convocați de la Academia Hagi: Arpad Tordai, Victor Rogoza, Dan Panait, Alexandru Cicâldău şi Cristian Ene. Din lot a mai făcut parte și Alexandru Stoica, împrumutat de Academia Hagi la Dunărea Călăraşi.

Grație acestei victorii România U19 a obținut calificarea la Turul de Elită cu un meci înaintea încheierii turneului de calificare.

În celălalt meci al grupei, Elveţia – Insulele Feroe U19 4-0.

Următorul meci al „tricolorilor” va avea loc marți, contra Elvețiai U19, începând cu ora 11.00.