Handbal - Romania-China 40-19, in primul meci al tricolorelor in Grupa II principala la CM

Naţionala feminină de handbal a României s-a impus, sâmbătă, în faţa selecţionatei Chinei, scor 40-19 (21-12), într-un meci din Grupa II principală de la Campionatul Mondial din China.

Pentru România au marcat: Cristina Vărzaru (6), Iulia Puşcaşu (6), Ramona Maier (5), Clara Vădineanu (5), Ada Nechita (4), Cristina Neagu (4), Ionela Gâlcă (3), Ada Moldovan (3), Oana Manea (2) şi Narcisa Lecuşanu (2).

Tricolorele au intrat mai greu în meci, ratând de la şapte metri, dar şi combinaţiile cu pivotul. Astfel, China a preluat imediat conducerea, iar în minutul 7, pe fondul unei replieri lente a handbalistelor lui Radu Voina, s-a depărtat la două goluri, scor 2-4. Jocul extremelor Cristina Vărzaru şi Ramona Maier a făcut însă în minutele următoare diferenţa, iar România a preluat conducerea, scor 10-9, în minutul 10. Din acest moment, tricolorele nu au mai fost conduse, ele reuşind să ia avans graţie reuşitelor căpitanului primei reprezentative, Cristina Vărzaru, care şi-a asumat şi loviturile de 7 metri, fără să rateze.

După jumătatea reprizei a mers şi jocul cu pivotul, Ionela Gâlcă punctând în minutul 18, scor 13-7. Pe finalul reprizei, Cristina Neagu a demonstrat încă o dată forma extraordinară, scor 16-9, în minutul 24. După nenumărate şuturi în bară, Narcisa Lecuşanu a marcat cu o aruncare norocoasă, scor 19-11, în minutul 29. Ultimul gol al reprizei a fost al Iuliei Puşcaşu, scor 21-12.

După pauză, Radu Voina a trimis-o în poartă pe Paula Ungureanu, care şi-a demonstrat încă o dată valoarea. Lipsită de griji, naţionala României a jucat partea a doua cu rezervele, care au avut parte de o repriză de antrenament cu asiaticele. În lipsa Cristinei Vărzaru, Clara Vădineanu a punctat de la 7 metri, scor 25-13, minutul 38. Tricolorele au încercat scheme de joc şi au încântat mica galerie din sală cu faze specatculoase, una dintre ele fiind aeriana făcută de Ada Nechita din pasa Iuliei Puşcaşu, în minutul 50, scor 33-16. O altă fază spectuloasă a fost o aruncare pe la spate a Iuliei Puşcaşu din minutul 54, scor 35-17, aceasta venind după mai multe ratări ale colegelor sale. Scorul final a fost de 40-19.

Următorul meci al tricolorelor este programat duminică de la ora 15:15, cu Spania.