Editorial

Editorial Miss Remontada! Simona noastră, Barcelona Spaniei

Nu va fi uitat prea curând meciul din sferturile de finală de la Roland Garros dintre Simona Halep şi Elina Svitolina. Precum vicecampioana Spaniei, FC Barcelona, care s-a calificat miraculos în sferturile Ligii Campionilor, după 6-1 cu PSG (care câştigase cu 4-0 în tur), şi constănţeanca noastră a avut o „remontada“ de senzaţie, renăscând precum pasărea Phoenix şi obţinând o calificare în semifinale de care se vorbeşte pe tot mapamondul în termeni elogioşi.

Condusă cu 1-0 la seturi şi cu 5-1 în setul secund, Simona a revenit incredibil, ducând parţialul al doilea în tie-break, unde a salvat o minge de meci, iar apoi reuşind să câştige setul! După care, plină de încredere, a distrus-o pe ucraineancă în setul decisiv, în care s-a impus cu 6-0.

Probabil că Svitolina va avea coşmaruri multe nopţi după meciul cu Halep de la Paris, însă nu ar fi singura în această situaţie; jucătoarea de 25 de ani a mai făcut victime în circuitul WTA printre adversarele care erau pe punctul de a câştiga în faţa ei. Şi australianca Sam Stosur a avut minge de meci, în acest an, la Miami, dar a sfârşit prin a fi învinsă de Simona. Iar acum trei ani, la Doha, Kaia Kanepi s-a aflat în aceeaşi situaţie. Era la o minge de a câştiga, însă învingătoarea s-a numit Halep.

Victoria cu Elina Svitolina a fost una a ambiţiei, a puterii mentale şi a hotărârii de a nu ceda, orice s-ar întâmpla şi în orice situaţie periculoasă s-ar găsi. Acesta este capitolul la care Simona Halep se arată redutabilă. Acesta este detaliul care face diferenţa între sportivi şi marii campioni.

Aflată pe locul patru în ierarhia mondială, Simona a jucat ieri în semifinale la Roland Garros cu a treia situată în clasamentul WTA, Karolina Pliskova. Am scris aceste rânduri înainte de partidă, însă, oricare urma să fie deznodământul, convingerea mea rămâne aceeaşi: Simona Halep a ajuns la nivelul care să-i permită câştigarea unui turneu de Mare Şlem şi să devină numărul unu mondial. A venit şi timpul ei.

Atunci când se află în plenitudinea forţelor, fiind ferită de probleme medicale, Simona Halep luptă ca nimeni alta. Spiritul ei de luptătoare e admirabil, dând naştere şi la astfel de minuni precum cea din partida cu Svitolina! Miss Remontada a lovit din nou. Meciul de fotbal FC Barcelona - PSG s-a repetat în tenis, arătând de ce sportul e atât de frumos. Pentru că graniţa dintre agonie şi extaz e uneori imperceptibilă.

UPDATE: Simona Halep a reușit un nou meci de poveste și s-a calificat în finală la Roland Garros, învingând-o pe Karolina Pliskova cu 6-4, 3-6, 6-3.