Mina descoperita in Marea Neagra

mina.jpgÎn cadrul unui exerciţiu de antrenament al scafandrilor din cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „Dobrogea" (ISU), a fost descoperit pe fundul mării un obiect metalic de mari dimensiuni. Deşi trei sferturi din el se afla îngropat în nisip, se poate spune că este vorba de o mină, cel mai probabil din de-al Doilea Război Mondial.
La locul cu pricina s-au deplasat, ieri, mai multe echipe de scafandri militari ale Forţele Navale şi pompieri, cu o motopompă a ISU. Activităţile subacvatice aveau ca scop îndepărtarea nisipului, a scoicilor şi algelor.
La închiderea ediţiei, zona în care se desfăşura misiunea era asigurată de un echipaj de jandarmi şi se efectuau scufundări pentru a se încerca scoaterea la suprafaţă a minei.

Baschet Vicecampioana României, CSM CSU Oradea, conduce cu 2-0 CSM Constanța în sferturile Ligii Naționale

11 Apr 2024 535

Baschet CSM Constanța, înfrângere în prima partidă cu vicecampioana CSM CSU Oradea. Joi, cele două echipe se duelează din nou

10 Apr 2024 424

Volei. CSM Constanța Cristian Imhoff - „Suntem cam dezamăgiți că nu am acces în semifinale, dar continuăm lupta“ (GALERIE FOTO)

28 Mar 2024 885

Handbal CSM Constanța - Steaua, în sferturile Cupei României

28 Mar 2024 701

Baschet CSM Constanța, învinsă de CSO Voluntari (GALERIE FOTO)

23 Mar 2024 718

Baschet Fetele de la CSM Constanța au avansat în semifinale, după două succese cu CSM Tg. Mureș

20 Mar 2024 710

CSM Constanța. 20 martie 2024 Baschetbalistele vizează victoria care să încheie seria cu CSM Tg. Mureș din sferturi

20 Mar 2024 535

Baschet Echipa Under-16 a CSM Constanța, victorie importantă pentru calificarea la turneul final (GALERIE FOTO)

19 Mar 2024 542

Echipa Under-16 de la Farul Constanța, calificată în semifinalele Cupei Elitelor. Victorie clară în sferturi (GALERIE FOTO)

15 Mar 2024 943

Farul Constanța Echipele Under-18, Under-17 și Under-15, calificate în semifinale. 14 goluri marcate în sferturi! (GALERIE FOTO + VIDEO)

11 Mar 2024 977

UPDATE. Baschet CSM Constanța s-a calificat în semifinalele Cupei României

15 Feb 2024 818

Meciul cu Füchse Berlin George Buricea - „Meritam mai mult. Chiar și când pierde, CSM Constanța o face cu onoare, niciodată în genunchi“ (GALERIE FOTO)

14 Feb 2024 1269

Baschet CSM II Constanța, lecție dură primită în meciul cu CSS VSK Gheorgheni (GALERIE FOTO)

06 Feb 2024 851

Baschet CSM Constanța, victorie cu Rapid București, într-o atmosferă incendiară (GALERIE FOTO)