NBA/Philadelphia - Denver 83-93, Nuggets e pe doi in Conferinta de vest (video)

nba_12_08.jpgChauncey Billups i-a stricat revenirea acasă lui Alan Iverson, jucătorul revenit la 76-ers. Deşi au condus trei sferturi din meci, gazdele au cedat până la urmă în faţa ocupantei locului secund în conferinţa de Vest. Philadelphia a început bine în faţa unui adversar acre venea după 7 succese în ultimele 8 dispute. Cu Anthony în zi infectă, Denver s-a văzut condusă după primul sfert şi cu toate eforturile lui Billups, 31 de puncte, înaintea ultimului sfert tot gazdele conduceau cu trei puncte diferenţă.

Din nefericire pentru 76-ers, care au trăit doar din reuşitele lui Iguodala şi Young, sfertul final a fost dezastruos, oaspeţii reuşind 30 de puncte, faţă de doar 18 ale gazdelor. În urma acestui rezultat, Philadelphia a rămas pe penultimul loc în conferinţa de Est iar Denver e a doua în conferinţa de Vest.

Rezumat 76-ers - Nuggets 83-93:

Celelalte rezultate de luni noaptea:

New York - Portland 93-84 (Hughes 21 - Roy 27), Oklahoma - Golden State 104-88 (Durant 28 - Ellis 31), Utah - San Antonio 104-101 (Boozer 27 - Bonner 28).