Tenis (Budapesta) Cirstea, semifinalista in proba de dublu

Perechea Sorana Cîrstea/Anabel Medina Garrigues (România/Spania), cap de serie numărul unu, s-a calificat, miercuri, în semifinalele probei de dublu din cadrul turneului de la Budapesta, dotat cu premii în valoare totală de 220.000 de dolari, informează site-ul oficial al competiţiei citat de Mediafax.

Cîrstea şi Medina Garrigues au învins, în sferturile de finală, cu scorul de 2-6, 6-3, 1-0 (10/7), cuplul Sandra Klemenschits/Andreja Klepaci (Austria/Slovenia). În semifinale, Cârstea şi Medina Garrigues vor întâlni învingătoarele partidei dintre perechea Alexandra Dulgheru/Alisa Kleibanova (România/Rusia), cap de serie numărul 3, şi cuplul Viktorija Golubici/Blanka Szavay (Elveţia/Ungaria). Pentru calificarea în semifinale, Sorana Cîrstea şi Anabel Medina Garrigues vior primi 130 de puncte WTA şi un cec în valoare de 3.100 de dolari.