Academia Farul a câştigat Junior Cup Viitorul Argeş Doru Carali - „Vrem să fim campioni!“

Academia de Fotbal Farul Constanţa a participat cu două echipe la Junior Cup Viitorul Argeş şi ambele au avut o comportare meritorie.

Antrenată de Doru Carali, grupa 2005 a câştigat competiţia cu victorii de linie: Academia Farul - FC Juniorul Bucureşti 2-1, Academia Farul - LPS Piteşti 2-1, Academia Farul - FC Juniorul Bucureşti 4-1, Academia Farul - FC CS Argeş 10-0 şi Academia Farul - LPS Piteşti 2-0. În plus, Lazăr Dinu a fost ale cel mai bun jucător al competiţiei.

„A fost un turneu foarte bun, îmi felicit băieţi pentru felul cum au jucat. Acum plecăm la Târgu Mureş, iar la finele săptămânii vom fi la Călăraşi. Sunt ultimele turnee înainte de debutul campionatului. Vrem să fim campioni în acest an!“ a declarat Doru Carali.

Claudiu Moraru - „ Am fost aproape de locul întâi“

Grupa 2006 a terminat turneul din oraşul lui Dobrin pe locul secund, fără înfrângere. Echipa antrenată de Claudiu Moraru a obţinut două victorii şi a încheiat la egalitate alte trei partide. În cele trei remize, scorul a fost identic, 2-2. Rezultatele au fost: Academia Farul - Chindia Târgovişte 2-2, Academia Farul - Athletic Slatina 2-2, Academia Farul - CSM Râmnicu Vâlcea 2-1, Academia Farul - CSS Craiova 4-0 şi Academia Farul - ACS Viitorul Argeş 2-2. Academia Farul a obţinut şi premiul pentru cel mai bun portar al turneului, care i-a fost acordat lui Alexandru Mărgărit. „Am fost aproape de locul întâi, am avut şi un pic de ghinion, dar asta este. Echipa a jucat foarte bine şi sunt extrem de optimist înainte de startul campionatului“, a declarat Claudiu Moraru.

Participă şi la Cupa E-On Kinder, şi la „Hestia Junior’s Cup“

În aceste zile grupele 2003 (antrenor, Cosmin Damian) si 2007 (antrenor, Doru Carali) participă la Cupa E-On Kinder, iar la începutul lunii septembrie, la Călăraşi va avea loc prima ediţie a „Hestia Junior’s Cup“, competiţie ce se adresează categoriilor de vârstă 2005 şi 2007. Academia Farul va trimite la acest turneu trei echipe: una la 2005 (antrenor, Cristian Carapcea) şi două la 2007 (antrenor, Doru Carali).

„Este un turneu interesant, vin echipe destul de puternice. Este extraordinar că se fac astfel de competiţii, doar aşa putem crea viitori fotbalişti“, a declarat Doru Carali. Alături de Academia Farul la această competiţie vor mai participa: Atletic Hestia Călăraşi, AFC Dunărea Călăraşi, CSM Unirea 2004 Slobozia, Luceafărul Brăila, CS Năvodari, FC Voluntari, AS Portul Călăraşi şi Inter Galaxy Bucureşti.