Adrian Pătulea, dezlănţuit FC Farul a făcut scor cu ACS Berceni şi e în play-off (galerie foto)

FC Farul a câştigat la scor, 4-1 (1-0), meciul de ieri, de pe teren propriu, cu ACS Berceni, din etapa a 24-a a Ligii a 2-a. În urma acestui succes, echipa constănţeană s-a calificat în play-off, cu două etape înaintea încheierii sezonului regulat.

Golurile au fost marcate de Pătulea (20, 82, 89), Vezan (62), respectiv Cr. Cristea (77). La scorul de 1-0, în prima repriză, în minutul 27, oaspeţii au ratat un penalty, portarul Negrilă respingând în corner şutul lui Fâşie. FC Farul (antrenor, Ilie Stan) a jucat cu: Negrilă - Băjan, Fl. Popa (51 Ad. Ionescu), D. Bratu, Zugravu - V. Munteanu, Fl. Pătraşcu (cpt.), Vezan (79 Vlăescu), Tigoianu (44 S. Chiţu) - C. Neagu, Pătulea. ACS Berceni (antrenor, Marian Rada) a mizat pe: Manciu - E. Nicu (cpt.), Cioranu (51 A. Pătraşcu), Fâşie, C. Mihai - Al. Lazăr - M. Ion, Gouveia (63 Boafo), Pădureţu, M. Neagu - L. Dobre (56 Cr. Cristea).

Ratările se răzbună

Meciul a avut multe ocazii şi câteva momente-cheie. „Marinarii“ au trecut cu bine, graţie lui Negrilă, de faza penalty-ului, prin care oaspeţii puteau egala la 1, iar, în minutul 38, Neagu a irosit o şansă bună de a puncta. În minutul 56, tot la 1-0, ACS Berceni a mai ratat o situaţie favorabilă. În loc de 1-1 s-a făcut 2-0, în minutul 62, după ce Vezan a prins un şut excelent din afara careului. Şapte minute mai târziu, Chiţu putea face 3-0 şi închide meciul, dar a ratat singur cu portarul, iar roata s-a întors, pentru că ACS Berceni a redus din diferenţă în minutul 77, 2-1. Constănţenii au gestionat bine însă finalul de meci, când şi-a intrat din nou în rol bomberul Adrian Pătulea, omul meciului, care, cu cele două goluri din minutele 82 şi 89, şi-a desăvârşit opera din meciul de ieri: triplă! „Adrian nu a înscris la Galaţi, dar eram sigur că va marca astăzi (n.r. ieri), pentru că îşi doreşte foarte mult“, a spus Ilie Stan.

Adrian Pătulea a devenit golgeterul Farului

Cu cele trei goluri de ieri, Pătulea a ajuns la cota 14 în acest sezon şi a devenit golgeterul Farului, depăşindu-l pe Chiţu, care are 12 reuşite, dar care nu a jucat mult timp din pricina unei accidentări. Cu 14 reuşite, Pătulea e pe locul doi în topul marcatorilor seriei întâi a Ligii a 2-a, după Valentin Alexandru, de la Dunărea Călăraşi, care are 16 goluri.

„Încercăm să fim surpriza play-off-ului“

„Îi felicit pe băieţi pentru atitudine. Dar încă nu sunt mulţumit de joc şi de faptul că, în unele momente, jucătorii cu experienţă nu iau cea mai bună decizie şi fac un efort în plus. În rest, ca implicare în joc, nu am ce să reproşez echipei. Vom lucra suplimentar la finalizare, pentru că ratăm foarte mult, din situaţii clare. La 1-0, în loc să punem presiune şi să marcăm şi al doilea gol, erau să înscrie oaspeţii, din penalty. Dar eu spun că, şi dacă eram egalaţi, aveam potenţa necesară pentru a reveni. Băieţii au muncit mult ca să reuşească această calificare în play-off. În continuare, depinde numai de ei. Încercăm să fim surpriza acestui play-off“, a mai arătat principalul Farului.

Florin Popa şi-a spart capul

În minutul 50, la o fază petrecută în careul oaspeţilor, Florin Popa, de la FC Farul, şi Cioranu, de la oaspeţi, s-au lovit cap în cap. Ambii jucători s-au accidentat serios şi au fost schimbaţi. Pentru a le fi acordat ajutor medical mai repede, salvarea a pătruns pe pista stadionului „Farul“. Cioranu a plecat destul de repede la vestiare, dar Popa, care s-a ales cu capul spart, a primit îngrijiri mult timp la salvare. Ilie Stan a fost nevoit să facă două schimbări din pricina accidentărilor, primul părăsind terenul din această cauză Marius Tigoianu, în finalul primei reprize.

Următorul meci, cu CS Baloteşti

Celelalte partide ale etapei care s-au jucat ieri au fost: Academica Clinceni - Bucovina Pojorâta 5-1 (Kuku 19, 59, Antohi 52, 78, D. Benzar 63 / Al. Marin 56), CS Baloteşti - Gloria Buzău 1-1 (Cl. Herea 37 - din penalty / Dedu 62), Ceahlăul Piatra Neamţ - Oţelul Galaţi 3-0 (Margină 27, Rodriguez 71, Lupei 73), Dunărea Călăraşi - Dacia Unirea Brăila 1-0 (Kanda 73). Runda se încheie astăzi, cu partida Rapid Bucureşti - SC Bacău, care începe la ora 20.00. Rapid CFR Suceava a avut rundă liberă. Clasament: 1. Călăraşi - 48p, 2. Rapid - 47p, 3. Brăila - 41p, 4. Clinceni - 39p, 5. Farul - 38p, 6. Bacău - 35p, 7. Berceni - 30p, 8. Buzău - 28p, 9. Suceava - 25p, 10. Baloteşti - 23p, 11. Pojorâta - 16p, 12. Ceahlăul - 14p. 13. Oţelul - 12p. În etapa viitoare, FC Farul joacă în deplasare cu CS Baloteşti, sâmbătă, 26 martie.