Axiopolis Cernavodă, un alt rezultat important în Liga a 3-a. Cinci meciuri la rând fără înfrângere „Refuzăm să pierdem!”

Echipa de fotbal Axiopolis Cernavodă, nou-promovată în Liga a 3-a, îşi continua seria pozitivă în campionat, sâmbătă, în etapa a 11-a a seriei a doua, înregistrând al cincilea meci la rând fără înfrângere.

Jucătorii pregătiţi de Vasile Enache au remizat, 1-1, în deplasare, cu echipa de pe locul trei, SC Popeşti Leordeni, după ce, în etapa trecută, înregistraseră acelaşi scor, la Cernavodă, contra liderului ierarhiei, Metaloglobus Bucureşti! În confruntarea cu SC Popeşti Leordeni, Axiopolis a condus cu 1-0 (Marius Hristu 44) până în minutul 85, când Daniel Târnăcop a egalat pentru gazde, din lovitură liberă. Echipa din Cernavodă a jucat cu: Mirică - Rusu, Zaharia, Andreescu, C. Hristu - Husein (80 Antip), I. Gheorghe, R. Moldoveanu - Ad. Cristea (60 C. Dumitrescu), Dogaru (70 Buhuş), M. Hristu (75 Benghea).

Puteau face 2-0

„A fost o partidă foarte disputată, jucată pe un teren mai greu. Totuşi, nu a fost numai angajament fizic, prin prisma stării suprafeţei de joc, meciul a avut şi un bun nivel tehnico-tactic. În prima repriză, gazdele ne-au dominat, noi am încercat arma contraatacului, iar din trei - patru astfel de acţiuni, una s-a transformat în gol. După pauză, am jucat mult mai bine în apărare, unde am închis eficient culoarele. Am avut însă şi ocazia să facem 2-0, prin Dogaru, Zaharia şi Adelin Cristea (care a ratat singur cu portarul), însă de marcat au marcat gazdele, pe final de meci, în urma unei lovituri libere de la 17 m“, a declarat Vasile Enache, antrenorul principal al Axiopolis Cernavodă. „Refuzăm să pierdem!”, a postat pe Facebook Daniel Dogaru după meciul cu SC Popeşti Leordeni.

Două victorii şi trei egaluri

Echipa dobrogeană nu a mai cedat în Liga a 3-a din etapa a şasea, de la eşecul sever (0-5) din deplasare cu FC Viitorul II. În cele cinci runde scurse de atunci, Axiopolis a înregistrat două victorii şi trei egaluri, golaveraj 10-6. „Sperăm ca această serie frumoasă să nu se întrerupă“, a mai spus Vasile Enache. În etapa viitoare, formaţia din Cernavodă va juca pe teren propriu cu Înainte Modelu.

Neniţă, gol de trei puncte

În aceeaşi rundă a 11-a, vicelidera clasamentului, FC Viitorul II, a câştigat în deplasare (scor 2-1) cu Viitorul Domneşti, meciul jucându-se pe terenul sintetic din Complexul Federaţiei Române de Fotbal de la Buftea. FC Viitorul II (antrenori, Cristian Cămui şi Vasile Mănăilă) a deschis scorul în minutul 77, prin Alexandru Stoica, după ce, în primă fază, portarul gazdelor reuşise să respingă un penalty obţinut de Neniţă şi executat de Cicâldău. Domneşti a egalat din lovitură de la 11 m, prin Bogdan Barbu în minutul 85, însă, în minutul imediat următor, Adrian Neniţă a adus golul echivalent cu trei puncte pentru constănţeni! Au evoluat pentru oaspeţi: Dur-Bozoancă - Rusu, Burdeţ, Mladen, Margină (68 Panait) - Casap (74 Neniţă), B. Vasile, Cicâldău - Vînă (55 Cruceru), C. Ene (81 Cioablă), Stoica. FC Viitorul II va întâlni în meciul următor Petrolistul Boldeşti, la Ovidiu.

Cernavodă, pe locul 11

În celelalte partide ale etapei s-au înregistrat rezultatele: Metaloglobus București - CS Tunari 4-1, Petrolistul Boldești - Astra II Giurgiu 2-3, Dinamo II București - Arsenal Malu 6-0, Delta Dobrogea Tulcea - Unirea Slobozia 2-4 şi Înainte Modelu - CSM Oltenița 2-2. Clasament: 1. Metaloglobus (singura echipă neînvinsă până acum) - 29p, 2. FC Viitorul II - 23p, 3. Popeşti Leordeni - 21p, 4. Slobozia - 20p, 5. Astra II - 18p, 6. Tunari - 16p, 7. Dinamo II - 15p, 8. Modelu - 14p, 9. Tulcea - 14p, 10. Domneşti - 13p, 11. Cernavodă - 13p, 12. Olteniţa - 8p, 13. Boldeşti - 7p, 14. Malu - 0p.
Sursa foto: Facebook