Calificare în premieră în sferturi Simona Halep a scăpat de Şarapova în drumul către titlul de la Wimbledon!

Jucătoarea constănţeană de tenis Simona Halep continuă să uimească lumea tenisului mondial. Aflată pe locul 3 în clasamentul WTA, sportiva de numai 22 de ani îşi respectă acest statut şi la Wimbledon, unde, ieri, s-a calificat în premieră în sferturile de finală. Rămasă principala favorita a întrecerii, după eliminarea primilor doi capi de serie, Simona a învins-o în optimi, facil, cu 6-3, 6-0, după doar 57 de minute de joc, pe Zarina Diyas, din Kazahstan, numărul 72 mondial.
În acest an, Simona a atins sferturile în toate turneele de Grand Slam la care a participat, Australian Open, Roland Garros (unde a disputat finala) şi acum la Wimbledon. La întrecerea londoneză, Halep a ajuns pentru prima dată în primele opt, egalând cea mai bună performanţă a unei românce în capitala Angliei, Virginia Ruzici (actualul ei manager!), care a atins sferturile în 1978 şi 1981. În această fază, Simona o va întâlni, astăzi, de la ora 14.00, pe terenul central, pe Sabine Lisicki, din Germania, numărul 19 WTA şi cap de serie numărul 19, care a eliminat-o în optimi, tot ieri, pe Yaroslava Şvedova, din Kazahstan, a 65-a jucătoare a lumii, cu 6-3, 3-6, 6-4. În acest meci însă, jucătoarea din Germania s-a confruntat cu probleme medicale şi ar putea să nu fie refăcută complet la ora meciului cu Halep! La capitolul disputelor directe cu Sabine Lisicki, Simona conduce cu 2-1, câştigând ultimele două meciuri.

Lisicki a fost pregătită de antrenorul Simonei

În vârstă de 24 de ani, având înălţimea de 1,78 metri şi greutatea de 70 de kilograme, nemţoaica a trecut în „16“-imi de o jucătoare mai bine clasată decât ea, Ana Ivanovici, din Serbia, locul 11 în lume. Scorul a fost 6-4, 3-6, 6-1. Lisicki a jucat finala la Wimbledon anul trecut, când era pregătită de actualul antrenor al Simonei, Wim Fissette, iar în 2011, a disputat ultimul act la dublu. Pentru calificarea în sferturi, Simona Halep va încasa 226.000 de lire sterline şi 360 de puncte WTA. Dacă se va califica în finală, constănţeanca va urca pe locul 2 mondial. În istoria tenisului românesc, un singur sportiv a jucat până acum cu trofeul pe masă la Wimbledon, Ilie Năstase, de două ori, în anii 1972 şi 1976.

Victorie mare pentru Kerber

Ieri, Simona a mai primit o veste bună. Cea mai periculoasă adversară de pe partea sa de tablou, cea pe care ar fi putut-o întâlni în semifinale, Maria Şarapova, cap de serie numărul 5, a fost eliminată în optimi! Rusoaica o învinsese pe Halep în finalele de Madrid şi de la Roland Garros, dar acum a pierdut în disputa cu Angelique Kerber (Germania, nr. 9), scorul fiind 7-6, 4-6, 6-4. Învingătoarea din partida Halep - Lisicki o va întâlni în semifinale pe câştigătoarea meciului Angelique Kerber - Eugenie Bouchard (Canada, nr. 13). Pe cealaltă parte de tablou, sferturile sunt Lucie Safarova (Cehia, nr. 23) - Ekaterina Makarova (Rusia, nr. 22) şi Petra Kvitova (Cehia, nr. 6) - Barbora Zahlavova Strykova (Cehia).

Sursa foto: wimbledon.com