Trei medalii de aur din trei Cristian Pletea, din Constanţa, imbatabil la Naţionalele juniorilor (galerie foto)

Liderul mondial al categoriei de vârstă până în 15 ani la tenis de masă, Cristian Pletea, de la Liceul cu Program Sportiv „Nicolae Rotaru“ din Constanţa, a cucerit tot ce se putea cuceri la Campionatul Naţional de juniori, întrecere care s-a disputat la Slatina. Deşi, pe 28 mai, va împlini abia 15 ani, Pletea nu le-a lăsat nicio şansă adversarilor săi, câştigând toate probele la care a participat: simplu, dublu mixt şi dublu băieţi. În finala de la individual, Cristian l-a învins cu 4-0 pe Cristian Chiriţă, de la CS Pristavu Câmpulung. La dublu mixt, constănţeanul-minune a jucat alături de Adina Diaconu (LPS Slatina), iar la dublu masculin a făcut pereche cu Rareş Sipoş, de la CSM Cluj. LPS „Nicolae Rotaru“ a cucerit cinci medalii la Slatina, în afară de imbatabilul Pletea, pe podium mai urcând Mihaela Plăeaşu (bronz la dublu mixt, alături de Florin Spelbuş - CS Pristavu Câmpulung) şi Alina Zaharia (bronz la dublu fete, alături de Alina Sângiorzan - CSM Bistriţa).

Sursa foto galerie: frtenismasa.ro