Dubla lui Pătulea şi regretul lui Gache FC Farul, victorie la pas cu Bucovina Pojorâta. Cartonaş roşu în minutul 5! (galerie foto)

FC Farul a trecut peste înfrângerea cu 0-4 de la Brăila, câştigând lejer meciul de ieri de pe teren propriu, cu Bucovina Pojorâta. Misiunea „marinarilor“ a fost uşurată de faptul că oaspeţii au jucat aproape tot meciul în inferioritate numerică.

Etapa a 20-a a Ligii a 2-a le-a adus constănţenilor, ieri, o victorie fără probleme, prima din 2016 într-un meci oficial. A fost 3-0 pe teren propriu cu Bucovina Pojorâta, echipă nou-promovată, dar care în tur învinsese Farul cu 3-1. În ciuda mai multor absenţe în lot, „marinarii“ au câştigat la pas, speculând eliminarea din tabăra sucevenilor, care au jucat încă din minutul 5 în zece oameni, după ce Juncănaru a văzut roşu direct pentru un fault dur la Milea.

Plecaţi din start cu acest handicap, oaspeţii au comis peste numai nouă minute o altă eroare, fault în careu la Cosmin Neagu, iar Adrian Pătulea a transformat fără emoţii penalty-ul acordat. În minutul 31, Pătulea, golgheterul din ultima perioadă al Farului, a făcut dubla, reluând din apropiere mingea trimisă de pe dreapta de Vezan. Cu 2-0 după 30 de minute şi cu un om în plus, „marinarii“ n-au mai apăsat pe acceleraţie, dar, chiar şi aşa, au condus ostilităţile. Milea a avut un gol anulat în minutul 43, iar în minutul 67, nou-transferatul Valentin Munteanu a punctat şi el, din careu, din pasa lui Neagu. Până la final, Adrian Pătulea, Cosmin Neagu şi acelaşi Valentin Munteanu au ratat şansa de a majora scorul.

Un suspendat şi trei accidentaţi

FC Farul (antrenori, Constantin GacheIon Barbu şi Gică Mina) a jucat cu: Negrilă - Țăranu, Fl. Pătrașcu (cpt.), Fl. Popa, Murgoci (80 Zugravu) - Milea (62 G. Pungă), Vezan, Ad. Ionescu (85 Vl. Suciu), V. Munteanu - C. Neagu, Pătulea. Bucovina (antrenori, Bogdan Grosu şi Dan Mândrilă) i-a avut în teren pe: Pop - D. Cristescu, Moisi, Jarda (cpt.), Duţică (71 Acostăchioaie), Jugaru, I. Niţescu, Juncănaru, R. Pâslaru (62 Stănescu), Bunăcianu, M. Coman (76 Vitu).

FC Farul s-a confruntat la acest meci cu mai multe probleme de lot. Stoperul Doru Bratu a fost suspendat după eliminarea din meciul precedent, iar vârful Sorin Chiţu (golgheterul echipei) şi mijlocaşii Ninel Corcoveanu şi Marius Tigoianu au lipsit din pricina accidentărilor.

Robert Băjan, diagnosticat cu enterocolită

Constantin Gache nu s-a putut baza nici pe fundaşul Robert Băjan, care s-a simţit rău încă de joi şi a mers la o clinică privată, unde a fost diagnosticat cu enterocolită. „Am avut dureri de stomac în timpul zilei de ieri (n.r. joi), dar şi seara, când am şi vomat. N-am putut dormi deloc, astfel că azi (n.r. vineri) n-am fost apt de joc. Am fost la clinica medicală şi am început tratamentul pentru enterocolită. Acum (n.r. ieri) mă simt mai bine faţă de cum eram aseară (n. r. joi). Trebuie să urmez tratament cu antibiotic cinci zile la rând“, a spus Robert Băjan. În plus, în timpul meciului s-a accidentat şi Ciprian Milea, care a fost înlocuit din acest motiv în minutul 62.

„Grădiniţa“ de pe banca de rezerve

În condiţiile absenţelor cu care s-a confruntat ieri în echipă, Constantin Gache a apelat la mai mulţi jucători tineri. Dintre cei şapte fotbalişti de pe banca de rezerve, patru au fost Under-19 (Iulian Dinu, Adelin Cristea, Mihai Vlăescu şi Mihai Zugravu), unul împlineşte 20 de ani în această lună (Bogdan Meleandră), Vlad Suciu face 20 de ani pe 16 noiembrie, iar Georgel Pungă are 21 de ani. În timpul partidei, antrenorii au apelat la Pungă, Zugravu şi Suciu, astfel că Farul a terminat meciul în teren cu trei jucători Under-19 (Negrilă, Ţăranu şi Zugravu) şi unul Under-20 (Suciu).

Constantin Gache - „Ar trebui să fim ceva mai conectaţi la joc“

„Sunt trei puncte pentru linişte şi liniştit luate. Dacă e să am un regret, e pentru relaxarea timpurie a jucătorilor noştri. Ne-am văzut repede cu adversarul rămas în zece oameni, cu 2-0 pe tabelă, şi am încetinit motoarele. E adevărat însă că nici terenul greu nu ne-a lăsat să avem viteză prea mare de joc. Victoria a fost destul de uşor obţinută şi ne dă moral. Ar trebui să fim însă ceva mai conectaţi la joc. S-a simţit foarte mult relaxarea aceasta, cu care nu sunt de acord. Şi Bucovina a jucat altfel faţă de tur, când ne-au învins cu 3-1. S-au şi văzut în zece oameni, probabil că, la un moment dat, se gândeau să nu primească multe goluri, după cum au avut aşezarea. S-or fi gândit şi ei la meciul următor. Am avut şi probleme de efectiv pentru această partidă, apelând pentru completarea lotului de 18 la mai mulţi tineri“, a declarat Constantin Gache.

Moment de reculegere

Înainte de începerea partidei de ieri, pe stadionul „Farul“ s-a ținut un moment de reculegere în memoria a trei tineri suporteri ai „marinarilor“ care au decedat. Este vorba despre Adrian Bîcu și Emanuel Coroma (care au murit joi seară, în accidentul din Mamaia) şi de Ciprian Dincă (cel s-a stins din viață în urmă cu o lună, pierzând lupta cu o boală nemiloasă). FC Farul a transmis sincere condoleanţe.

Partida Farul - SC Bacău se joacă marţi, 15 martie

În urma succesului de ieri, FC Farul a acumulat 31 de puncte şi se menţine în zona de play-off a campionatului. În etapa următoare, echipa constănţeană va evolua în deplasare, cu Rapid CFR Suceava, miercuri, 9 martie, de la ora 15.00, iar partida din runda a 22-a, cu SC Bacău, de la Constanţa, o va susţine marţi, 15 martie, de la ora 19.00, confruntarea fiind televizată în direct de Digi Sport. Ieri, în etapa a 22-a s-a mai jucat o partidă, derby-ul Rapid Bucureşti - Dunărea Călăraşi 1-0 (Tudoran 66), iar restul partidelor au fost programate sâmbătă, 5 martie, de la ora 11.00: Oţelul Galaţi - Gloria Buzău, ACS Berceni - SC Bacău, CS Baloteşti - Rapid CFR Suceava şi Ceahlăul Piatra Neamţ - Dacia Unirea Brăila. Academica Clinceni are rundă liberă. Clasament: 1. Rapid - 42p, 2. Călăraşi - 39p, 3. Brăila - 36p, 4. Clinceni - 33p, 5. Farul - 31p, 6. Bacău - 28p, 7. Buzău - 23p, 8. Berceni - 22p, 9. Suceava - 21p, 10. Baloteşti - 16p, 11. Pojorâta - 15p, 12. Oţelul - 12p, 13. Ceahlăul - 8p.