FC Viitorul a pierdut meciul cu FC Salzburg, de la Ovidiu, din turul play-off-ului Europa League

Terenul central din Complexul Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi“ de la Ovidiu găzduieşte în această seară, de la ora 21.45, meciul dintre FC Viitorul şi FC Salzburg, campioanele României, respectiv Austriei, contând pentru play-off-ul Europa League, manşa tur.

Confruntarea începe la ora 21.45 şi este transmisă în direct de TVR1. La meci a fost delegată o brigadă de arbitri din Anglia, cu Anthony Taylor la centru, asistat de Gary Beswick şi Adam Nunn. Al patrulea oficial va fi Robert Madley.

Măsurile de ordine publică şi siguranţa spectatorilor ce vor fi prezenţi la meci vor fi asigurate de peste 150 de jandarmi din cadrul Grupării Mobile Constanţa, cu sprijinul Poliţiei Ovidiu şi al ISU „Dobrogea“.

Vin din preliminariile Ligii Campionilor

Ambele adversare de diseară, de la Ovidiu, au evoluat înainte de play-off-ul Europa League în turul trei preliminar al Ligii Campionilor, de unde au fost eliminate. FC Viitorul s-a confruntat cu Apoel Nicosia (campioana Ciprului), care a avut câştig de cauză, după 0-1 la Ovidiu şi 4-0 după prelungiri în retur. FC Salzburg a avut ca adversară în preliminariile Ligii formaţia croată Rijeka, aceasta obţinând calificarea în play-off graţie golului marcat în deplasare. În tur, în Austria, a fost 1-1 (oaspeţii deschizând scorul în minutul 30, gazdele egalând în minutul 49), iar meciul retur s-a încheiat la egalitate, 0-0.

Manşa secundă a confruntării dintre campioanele României şi Austriei se va disputa pe 24 august. Cine are câştig de cauză în cele două partide va accede în grupele Europa League.

Echipele de start:

FC Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Rîmniceanu - Boli, Țîru, M. Constantin, Ganea - Lopez, Mladen, Vînă - Chițu, Țucudean, Cicâldău.

Rezerve: Buzbuchi - Coman, Herea, Hodorogea, Eric, Dumitrescu, Băluță.

FC Salzburg (antrenor Marco Rose): Stankovic - Lainer, Miranda, Caleta-Car, Ulmer - Rzatkowski, Wolf, Samassekou, Berisha - Hwang, Dabbur.

Rezerve: Coronel - Haidara, Minanino, Gulbrandsen, Leitgeb, Farkas, Pongracic.

Arbitri: Anthony Taylor - Gary Beswick, Adam Nunn (toți din Anglia); rezervă: Robert Madley (Anglia).

UPDATE: Arbitrul a fluierat finalul partidei, FC Salzburg s-a impus cu 3-1 și este cu un picior în grupele Europa League!

UPDATE: În minutul 90+2, Țucudean este foarte aproape de a face 2-3, dar șutează peste poartă, foarte puțin însă.

UPDATE: O nouă intervenție bună a lui Rîmniceanu, în minutul 81, la șutul din careu al lui Wolf. Un minut mai târziu, epuizează schimbările și FC Salzburg: Minanino în locul lui Wolf.

UPDATE: În minutul 78, Rîmniceanu are o intervenție excelentă în fața lui Dabbur, limitând proporțiile scorului.

UPDATE: O nouă modificare în echipa FC Salzburg, în minutul 75: iese Hwang, intră Gulbrandsen.

UPDATE: Prima schimbare la FC Salzburg, în minutul 69: iese  Rzatkowski, intră Haidara. În minutul 72, FC Viitorul epuizează schimbările: Eric în locul lui Chițu.

UPDATE: În minutul 51, a doua schimbare la gazde: iese Cicâldău, accidentat, intră Florinel Coman.

UPDATE: În minutul 47, FC Viitorul are o ocazie monumentală de a reduce din diferență. Singur în careu, Chițu nu poate marca, portarul respingând în corner!

UPDATE: A început repriza a doua. Gică Hagi a făcut o schimbare la pauză, Hodorogea în locul lui Țîru.

UPDATE: S-a încheiat prima repriză. FC Salzburg se află în avantaj cu 3-1!

UPDATE: În minutul 34, oaspeții au ocazia de a face 4-1, în urma unei lovituri de colț. Întâi se opne Râmniceanu, apoi Caleta-Car trage peste din careu!  Greșeli mari în apărarea Viitorului!

UPDATE: Un nou gol al campioanei Austriei, în minutul 31, autor Dabbur. FC Salzburg conduce cu 3-1 la Ovidiu!

UPDATE: În minutul 28, FC Salzburg trece din nou în avantaj, prin Wolf, care a speculat un spațiu liber în defensiva Viitorului și a punctat cu un șut din careu, în ciuda intervenției lui Țîru.

UPDATE: S-a marcat rapid două goluri! În minutul 2, oaspeții au deschis scorul, prin Hwang, iar FC Viitorul a egalat în minutul 7, grație reușitei lui Țucudean.