Florin Bejenariu şi Mariana Dumitrache au câştigat Cupa României la haltere (galerie foto)

Calificările pentru etapa finală a Campionatului Naţional de haltere rezervate categoriei tineret s-au desfăşurat la Oneşti, iar toţi sportivii şi sportivele care au reprezentat cluburi din Constanţa au obţinut calificarea.

În plus, graţie locurilor întâi ocupate, Florin Bejenariu (CS Farul; antrenor, Aurel Tătaru) şi Mariana Dumitrache (CS Farul; antrenor, Angheluş Beşleagă) au cucerit şi Cupa României, trofeu decernat câştigătorii categoriilor. Florin Bejenariu a concurat la 94 kg, iar în competiţie a smuls 145 kg şi a aruncat 175 kg. În revenire după o operaţie de apendicită, Mariana Dumitrache a evoluat la categoria 75 kg.

Antrenorul Aurel Tătaru l-a mai avut în concurs pe Alexandru Paliciuc (CS Farul), care a ocupat poziţia a patra la categoria 105 kg. Celelalte patru halterofile pregătire de Angheluş Beşleagă care au evoluat la Oneşti au fost: Iulia Mocanu - locul 2 (categ. +90 kg), Bianca Dumitrescu (CS Farul) - locul 4 (cu recorduri personale, la categoria 53 kg), Georgiana Beşleagă (LPS) - locul 5 la categoria 90 kg (a fost primul concurs al acestei sportive, care face haltere din septembrie anul trecut) şi Laura Mihai - locul 5 (categ. +90 kg).

Sursa foto: Facebook