Gică Hagi crede că în fotbalul românesc e nevoie de o strategie corectă „Dacă semeni castraveţi, nu poţi avea pepeni!”

FC Viitorul a pierdut meciul din etapa a şasea a Ligii 1, jucat în deplasare cu CSU Craiova. De la oaspeţi, tânărul Carlo Casap a marcat din lovitură liberă

CSU Craiova s-a impus cu 2-1 (Bancu 46, Măzărache 58 / Casap 61). În urma acestei înfrângeri, FC Viitorul ocupă locul nouă, cu şapte puncte în şase meciuri, având două victorii, un egal şi trei înfrângeri, golaveraj 7-8. În etapa viitoare, echipa constănţeană evoluează pe teren propriu, luni, 12 septembrie, de la ora 18.00, contra Concordiei Chiajna.

La Craiova, managerul tehnic al FC Viitorul, Gică Hagi, a jucat cu: Buzbuchi - Hodorogea, Țîru, Boli, Cr. Ganea (30 Casap) - R. Marin, Brandan (65 Nimely), Purece (65 G. Iancu) - Benzar, A. Chițu, Fl. Coman. CSU Craiova (antrenor, Gigi Mulțescu) a mizat pe: Calancea - Briceag, Kay, Acka, Vătăjelu - Zlatinski (90+1 Dumitraș), Madson - A. Ivan (46 Al. Manea), N. Rocha, Bancu - Măzărache (65 Popov). Deşi s-a încheiat 0-0, prima parte a fost spectaculoasă, ambele echipe ratând în mai multe rânduri deschiderea scorului. FC Viitorul s-a aflat aproape de gol prin Chiţu (5), Brandan (16) şi Coman (42 - cea mai mare ocazie a reprizei). În plus, constănţenii au cerut penalty în minutul 26. Un minut mai târziu, Ganea este faultat dur și scos din joc, dar centralul Kovacs nu acordă nimic! De cealaltă parte, CSU Craiova a ratat prin Măzărache (5, 36), Bancu şi Acka (10), Bancu (13) şi Ivan (26).

Au reintrat în meci

Imediat după începerea părţii secunde, în minutul 46, gazdele au punctat pentru 1-0. Noul intrat, Al. Manea, a pasat ideal pentru Bancu, iar acesta a trimis în poarta goală din careu. În minutul 58, gazdele şi-au dublat avantajul: Vătăjelu centrează pentru Măzărache, care înscrie cu capul. În minutul 61, FC Viitorul a reintrat în meci, după ce Casap a executat impecabil o lovitură liberă de la 17 metri. Oaspeţii n-au reuşit să obţină însă mai mult până la final.

„Tinerii au ieşit iar în evidenţă“

„A fost un meci bun. În prima repriză, ne-am impus, am jucat ce trebuia. Am avut şansa noastră. Ştiam că CSU Craiova e puternică şi că are jucători periculoşi în ofensivă, care, dacă nu eşti atent, te pot surprinde oricând. Apărarea noastră a făcut anumite greşeli. După pauză, n-am mai avut puterea şi constanţa din prima parte. Trebuie să învăţăm să suferim. Noi producem jucători şi uneori sacrificăm rezultatul, pentru a folosi un tânăr sau altul. Avem, în schimb, aşteptări de la cei cu experienţă. Ei ajută însă puţin echipa în momentul de faţă, aştept să-mi dea mai mult. Tinerii au ieşit iar în evidenţă. Răzvan Marin a făcut un nou meci bun. S-a luptat cu mijlocul Craiovei, care nu e unul uşor. A recuperat, a pasat. A făcut lucruri bune“, a declarat Gică Hagi.

Impresionat de academia lui Manchester City

Invitat de fostul său coleg de la FC Barcelona, Pep Guardiola, la meciul Manchester City - Steaua, Gică Hagi a vizitat cu acest prilej şi academia echipei engleze, rămânând impresionat. „Am văzut o academie importantă, cu o infrastructură la cel mai înalt nivel. Noi, românii, nu putem avea aşa, dintr-o dată, pretenţii. Noi suntem unde suntem. Sper ca fotbalul românesc să îşi dorească să revină aşa cum era pe vremea noastră. Stadioanele erau pline, iar publicul susţinea fiecare echipă. Câştigai campionatul cu +3 la adevăr, erau echipe bune, iar când scoteai un punct în deplasare, era o realizare importantă. Orice echipă putea învinge campioana. Existau mai multe cluburi, Steaua, Dinamo, Craiova sau Piteşti, în care se făcea performanţă la nivel european“, a spus Hagi.

„Acum suferim la acest capitol”

„Regele“ este de părere că soluţia relansării fotbalului românesc este investiţia în tineri. „Atunci existau academii, se investea în tineri. Exista mult sport. Sportul îi educă pe cei tineri. Din păcate, acum suferim la acest capitol. Când se va investi aşa cum trebuie, vor fi şi rezultate. Eu am o vorbă: dacă semeni castraveţi, nu poţi avea pepeni. Dacă vrem să ne creăm un viitor mare, trebuie să ştim să semănăm, să investim în academii. Am strigat de pe bancă să bată Casap. Şi a dat gol. Chiar dacă suntem supăraţi şi pierdem, ceea ce mie nu-mi place, trebuie să le dăm credit tinerilor. Ai mei au făcut progrese. Sunt mulţumit de ei“, a punctat Gică Hagi.

Mesaj de susținere pentru Dani Lopez

Jucătorii Viitorului au ieșit la încălzirea meciului din Bănie purtând tricouri cu un mesaj de susținere pentru colegul lor, Dani Lopez, care, sâmbătă, și-a pierdut tatăl. „Alături de tine, Dani!”, a fost mesajul de pe tricouri al jucătorilor lui Gheorghe Hagi.