HCM si-a redescoperit pofta de joc

# Echipa constanteana a depasit usor pe HC Minaur Baia Mare, scor 43-28 (24-15) * Momentul psihologic al partidei a avut loc in minutul 10, cand, urmare a unui forcing, formatia lui Aihan Omer s-a distantat la trei goluri * In minutul 50 era 36-21 si Aihan Omer incepea deja sa introduca in teren asa zisa formatie de "rezerva", care a evoluat insa la acelasi nivel cu prima echipa * Din pacate, meciul a fost urmarit de doar 400 de spectatori, acest lucru datorandu-se suprapunerii cu partidele de Cupa UEFA ale Rapidului si Stelei * De remarcat ca in afara portarilor, toti componentii HCM-ului au reusit sa marcheze cel putin o data * Duminica, handbalistii de pe litoral se vor deplasa la Bucuresti, pentru a disputa importantul meci din Sala Antilopa, cu Dinamo

Miercuri s-a desfasurat, in devans, partida de handbal dintre HCM Constanta si HC Minaur Baia Mare, contand pentru etapa a XV-a a Ligii Nationale masculine. Anuntat ca un derbi, meciul de la Sala Sporturilor din Constanta nu a avut astfel de valente, dar a readus linistea in sufletele suporterilor de pe litoral, care au vazut un HCM asa cum si-l doreau, cu mare pofta de joc si cu o daruire care a sufocat deseori formatia oaspete. Echilibrul acestei intalniri a persistat numai pana in minutul 10, atunci cand diferenta pe tabela era de doar un gol in favoarea constantenilor, scor 6-5. A urmat un forcing HCM-ist, materializat prin trei goluri marcate si doar unul primit. Peste doar doua minute, diferenta s-a marit la patru goluri, pentru ca in minutul 17 scorul sa fie de 14-7 pentru echipa lui Aihan Omer. Au fost momentele psihologice ale partidei, tinerii jucatori de la Minaur nemaiputand sa revina in joc. Scorul la pauza a fost de 24-15 pentru HCM, care a intrat la fel de decisa si in partea secunda. Astfel, in minutul 50 era 36-21 si Aihan Omer incepea deja sa introduca in teren asa zisa formatie de "rezerva". Jucatori mai putin utilizati in acest sezon, cum ar fi Denis Ali sau Alexandr Adzic au dorit insa sa demonstreze ca pot oricand face fata exigentelor primei echipe si au reusit, dovada stand de altfel si scorul final al partidei, 43-28.Suprapunere nefericitaDin cauza unei nefericite greseli de programare a meciului, care in ultima parte s-a suprapus cu partidele de Cupa UEFA ale Rapidului si Stelei, la Sala Sporturilor au fost prezenti destul de putini spectatori, circa 400, acestia gustand insa din plin succesul gazdelor, presarat cu foarte multe faze spectaculoase, combinatii perfecte sau incercari ale portarilor de a inscrie dintr-o poarta in alta. In partida de miercuri, Aihan Omer si Eden Hairi au rulat urmatorul lot: Ionut Stanescu si Mihai Popescu (portari), Silviu Baiceanu (principalul marcator, cu sase goluri), Marius Stavrositu, Florin Nicolae, George Buricea, Miodrag Kazic si Milutin Dragicevic (cate cinci), Sandu Iacob (trei), Alexandr Adzic, Laurentiu Toma, Mihai Timofte si Ionut Saulescu (cate doua) si Ali Denis (unul). Dupa cum se observa, in afara de portarii Stanescu si Popescu, intreaga echipa constanteana, incluzand si jucatorii de rezerva, a reusit sa inscrie macar o data. De cealalta parte, Minaur a jucat cu Daniel Muresan si Cristian Baban (cate sapte goluri), Alexandru Csepreghi (cinci), Iuliu Varady, Alexandru Sabou (cate doua), Tamas Marchis, Raul Fotonea, Alin Bondar, Florin Mates, Razvan Berbicu (cate unul), Daniel Apostu, Florin Apostol si Florin Soanca. Meciul a fost arbitrat, ezitant pe alocuri, de brigada buzoiana Baducu/Voicu. In urma acestui rezultat, HCM Constanta se mentine pe prima pozitie a clasamentului, cu 29 de puncte, la sase "lungimi" de principala urmaritoare, Dinamo Bucuresti, care insa urma sa dispute ieri, dupa inchiderea editiei, derbiul capitalei, cu Steaua. De asemenea, reamintim ca la sfarsitul saptamanii, mai precis duminica, echipa lui Aihan Omer se va deplasa la Bucuresti, pentru a disputa importantul meci din Sala Antilopa, cu Dinamo.