Înfrângere la limită pentru Farul cu FC Brașov în Cupă

FC Farul a ieșit aseară din Cupa României în 16-imile de finală, după o înfrângere la limită pe terenul lui FC Brașov, scor 0-1. Rezultatul a fost stabilit încă din prima parte, după golul lui Mugurel Buga, din minutul 22, căpitanul lui FC Brașov punctând din apropiere, la o centrare a lui D. Popa de pe stânga.

Cu vârfurile Sorin Chițu și Stoianof destul de active în față, Farul a avut însă prima ocazie a meciului, și încă una mare, în minutul 12, când, după o pasă a lui Chițu, Stoianof a ridicat balonul peste portarul Taborda, mingea căzând pe transversală.

După pauză, FC Brașov a avut o perioadă în care a ratat mai multe ocazii (D. Popa - min. 49, Hadnagy - min. 57, Buga - min. 65, 71), după care, în minutul 72, Sorin Chițu a preferat o pasă în fața porții, rămasă fără rezultat, în locul unui șut, deși se afla în unghi. În minutul 82, stoperul farist Stegaru a avut o ocazie și mai mare de egalare, când a trimis cu capul puțin peste poartă, la o lovitură liberă.

Misiunea lui FC Brașov de a păstra scorul de 1-0 s-a simplificat în minutul 86, când fundașul stânga al Farului, Valentin Sandu, a fost eliminat pentru două cartonașe galbene.

Au evoluat: FC Braşov (antrenor, Adrian Szabo): Taborda - Al. David, Machado, Lazăr, Străuţ (min. 58, Cr. Ionescu) - D. Popa (min. 81, Viveiros), B. Madeira, Enceanu (min. 46, Olariu), I. Popa - Buga (cpt.), Hadnagy; FC Farul (antrenor, Alin Artimon): G. Curcă (cpt.) - Niţescu, Stegaru, Țabără, V. Sandu - Ivanovici (min. 80, D. Popa), Buzea, Săceanu - Sg. Popescu (min. 52, G. Bârlădeanu) - S. Chiţu, Stoianof (min. 85, Coteanu).

Tot ieri, au mai obținut calificarea în optimi FC Botoșani, Oțelul Galați, CS Severin, Pandurii Tg. Jiu, Delta Tulcea, Gaz Metan Mediaș și CFR Cluj, surprizele neplăcute fiind oferite de echipele de Liga 1 FC Vaslui și Universitatea Cluj, eliminate de divizionare secunde.

Iată care au fost rezultatele: FC Vaslui - FC Botoșani 0-1, Sportul Studențesc - Oțelul Galați 0-1, CS Severin - Dacia Mioveni 2-1, Pandurii Tg. Jiu - FC Zagon 7-1, Delta Tulcea - Universitatea Cluj 2-1, Gaz Metan Mediaș - FC Caracal 2-1 și ACS Berceni - CFR Cluj 0-2.