Ionuţ Arsu şi Ştefania Morar, aur la Naţionalele de haltere Constanţa, din nou la înălţime - peste 40 de medalii (galerie foto)

Etapa finală a Campionatului Naţional de juniori III (9 - 12 ani) şi II (cadeţi, 12 - 15 ani) la haltere, care s-a disputat la Botoşani, le-a adus noi medalii, 43 la număr, sportivilor şi sportivelor de la Constanţa.

Antrenorul Angheluş Beşleagă a prezentat în concurs copii pe care-i pregăteşte atât la LPS „Nicolae Rotaru“, cât şi la CS Farul. De la LPS au urcat pe podium, la juniori III, George Beşleagă (argint la stilul aruncat, bronz la stilul smuls şi la total, la categoria +56 kg). Alexandru Bălan (categ. +56 kg) şi Alexandru Roşu (categ. 56 kg) s-au clasat de trei ori pe locul şase, respectiv cinci. La cadeţi, au obţinut medalii Mihail Bazargic (categ. 56 kg) - trei de argint, Ionuţ Arsu (categ. 69 kg) - trei de aur şi Ana-Maria Hodov (categ. 63 kg) - bronz la aruncat, în vreme ce la smuls şi la total a fost a patra.

De asemenea, la categoria 50 kg, Petrică Olteanu s-a clasat de trei ori pe poziţia a cincea. „Născut în anul 2003, Ionuţ Arsu a ieşit campion la smuls cu 90 kg, la aruncat cu 110 kg şi la total cu 200 kg, realizând recorduri personale. Şi Mihail Bazargic şi-a depăşit vechile performanţe“, a declarat Angheluş Beşleagă. La Botoşani a evoluat, de la LPS, dar în afara concursului, şi Georgiana Beşleagă, ea concurând pentru calificarea la faza finală a Campionatului Naţional de juniori, pe care a atins-o.

Elevii de la CS Farul ai lui Angheluş Beşleagă care au obţinut medalii la Botoşani au fost: la juniori 3 - Vlăduţ Matei (categ. 32 kg) - trei locuri 3; la cadeţi - Laura Mihai (categ. +75 kg) - trei locuri 2, Andrei Dumbravă (categ. 77 kg) - trei locuri 3 şi Albert Mărgăritescu (categ. 85 kg) - trei locuri 2.

CS Farul a avut în concurs la Botoşani şi sportivi şi sportive antrenaţi de Aurel Tătaru şi Alin Olteanu. La juniori 3, au urcat pe podium Ştefania Ion (categ. 36 kg) - trei medalii de argint, Daniel Pândaru (categ. 36 kg) - trei medalii de bronz; la cadeţi - Ştefania Morar (categ. 40 kg) - două medalii de aur şi una de argint, Ionuţ Morar (categ. 40 kg) - două medalii de argint şi una de bronz. Chiar dacă nu au obţinut medalii, şi alţi sportivi au evoluat favorabil: la juniori 3 - David Ichim (categ. 32 kg) - locul 4, Marian Bojan - Baltă (categ. 50 kg) - 4, Fabian Stanca (categ. 40 kg) - 6; la cadeţi - Ercan Sali (categ. 45 kg) - 4, Darius Tătaru (categ. 62 kg) - 5.

„Suntem mulţumiţi de evoluţia copiilor. Toţi au mers foarte bine, unii doborându-şi recordurile personale. Cei care nu au prins podiumul sunt mult mai mici ca vârstă decât adversarii lor, dar s-au comportat bine“, a declarat Aurel Tătaru.

CSO Ovidiu (antrenori, Adrian Roşu şi Eduard Simineanu) a obţinut la Botoşani nouă medalii (patru de argint şi cinci de bronz), prin Ioana Ţurcanu (categ. 40 kg) - una de argint şi două de bronz (la juniori III), Ionuţ Gabriel Tucă (categ. 69 kg) - trei de argint şi Brânduşa Ţurcanu (categ. +75 kg) - trei bronz. De asemenea, la cadeţi, Vlăduţ Cepragă a fost al patrulea la categoria 62 kg. Şi Adrian Roşu s-a declarat mulţumit de evoluţia copiilor de la CSO Ovidiu, remarcând că cei care au concurat la cadeţi sunt în primul an la această categorie de vârstă.

Sursa foto: Facebook