FC Viitorul a învins Apoel Nicosia, în meciul de Liga Campionilor, din turul trei preliminar, de la Ovidiu

Stadionul central al Complexului Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi“, de la Ovidiu, găzduieşte, în această seară, meciul dintre campioanele României şi Ciprului, FC Viitorul, respectiv Apoel Nicosia.

Partida contează pentru prima manşă a turului trei preliminar al Ligii Campionilor şi reprezintă debutul FC Viitorul în cea mai importantă competiţie intercluburi din Europa.

În sezonul trecut, jucătorii lui Gică Hagi au evoluat în turul trei preliminar al Europa League, contra formaţiei belgiene KAA Gent, ceea ce a constituit atunci debutul absolut al formaţiei constănţene în competiţiile continentale la nivel de seniori.

Echipele de start sunt următoarele:

FC Viitorul (manager tehnic, Gheorghe Hagi): Rîmniceanu - Boli, Țîru, M. Constantin, Ganea - Benzar, Nedelcu, Cicâldău - Chițu, Țucudean, Herea.

Rezerve: Buzbuchi - Mladen, Coman, Lopez, Hodorogea, Eric, Vînă.

APOEL Nicosia (antrenor, Marinus Antonius Been): Waterman - Milanov, Merkis, Rueda, Lago - Bertoglio, Vinicius, Morais, Ebecilio - Oar, de Camargo.

Rezerve: Pardo - Artymatas, Alexandrou, Antoniou, Farias, Aloneftis, Vander.

Arbitri: Paolo Valeri - Alessandro Giallatini, Alfonso Marrazzo (toți din Italia); rezervă: Daniele Doveri (Italia).

UPDATE: Meciul a început. Lovitura de start i-a aparținut campioanei Ciprului.

UPDATE: Ocazie a FC Viitorul în minutul 5 - Boli centrează în careu, Cicâldău retrimite în fața porții, de unde respinge Rueda.

UPDATE: Vinicius trage pe poartă, reține portarul Viitorului, Rîmniceanu.

UPDATE: În minutul 14, căpitanul FC Viitorul, Romario Benzar, are o pătrundere bună și trage la poartă, dar mingea se duce alături. Imediat, Țucudean ratează ținta, din careu, Waterman respingând în corner.

UPDATE: Ocazie și pentru Apoel - în minutul 21, de Camargo trage de la marginea careului, din întoarcere, mingea ducându-se peste.

UPDATE: În minutul 29, de Camargo trage din careu, dar Rîmniceanu respinge, iar pericolul este îndepărtat în cele din urmă.

UPDATE: Minutul 45+1 - Bogdan Țâru ratează cea mai mare ocazie de până acum a meciului. Benzar execută o lovitură de colț, iar Țâru, din poziție bună, trimite cu capul puțin pe lângă poartă.

UPDATE: S-a încheiat prima repriză. Scorul este egal, 0-0.

UPDATE: A început repriza a doua. Gică Hagi a efectuat două schimbări la pauză: Dani Lopez în locul lui Marius Constantin și Vână în locul lui Herea.

UPDATE: În minutul 57, Țucudean trage la poartă, goal-keeper-ul lui Apoel respingând în corner.

UPDATE: FC Viitorul a efectuat și a treia schimbare de jucători, în minutul 66, Florinel Coman în locul lui Chițu.

UPDATE: În minutul 72, prima înlocuire la Apoel Nicosia - Vander i-a luat locul în teren lui Ebecilio.

UPDATE: FC Viitorul deschide scorul în minutul 75, în urma golului senzațional al lui Ganea din lovitură liberă, marcă înregistrată - șut cu stângul de la distanță!

UPDATE: În minutul 84, Florinel Coman are șansa să dubleze avantajul Viitorului, dar trage peste din careu. În minutul 85, o nouă schimbare de jucători la Apoel, a ieșit Vinicius și a intrat Artymatas.

UPDATE: De la margine se arată trei minute de prelungire.

UPDATE: În minutul 90+3, George Țucudean primește cartonașul roșu și este eliminat, în urma unei ciocniri în afara careului cu portarul echipei cipriote.

UPDATE: După șase minute de prelungiri, meciul se încheie, cu victoria FC Viitorul, scor 1-0!

Sursa foto: Facebook (Academia Hagi)