„„Marinarii” au jucat ieri cu FC Voluntari Farul testează un fotbalist din Coasta de Fildeş

FC Farul a încheiat la egalitate, 1-1 (0-0), meciul amical de ieri, cu FC Voluntari (liderul seriei secunde a Ligii a 3-a), jucat la Centrul de Fotbal Buftea al Federaţiei Române de Fotbal. A fost prima partidă de verificare a „marinarilor” din acest an. FC Voluntari a deschis scorul în minutul 70, Farul egalând prin Marian Dan, în minutul 85. Antrenorul constănţean Ştefan Petcu a folosit în cele două reprize de câte 50 de minute echipe distincte. În prima parte, au jucat: Vl. Neagu - Băjan, Ghinea, Bumbac, Mansur - Scărlătescu, D. Stan, I. Florea, Ivanovici - Cr. Cristea, Igiroşanu. După pauză, au fost folosiţi: Puia - Tudor, Paraschivoiu, E. Năstase, Niţescu - Bolat, Tothăzan, Lădaru, M. Dan - Butoi, Koulibaly. Alin Lădaru şi Uhmar Koulibaly sunt doi jucători aflaţi în probe. Primul, fost junior al Petrolului, este jucător de picior stâng, are 24 de ani şi a jucat la Viitorul Domneşti, în Liga a 3-a. Koulibaly este un jucător de culoare din Coasta de Fildeş, în vârstă de 19 ani. „Băieţii au stat bine fizic, deşi s-a cunoscut o oarecare oboseală, normală însă în această perioadă de pregătire.

Mai avem de lucrat în plan colectiv. Am tras anumite concluzii după acest meci, în care am folosit aşezarea 4-4-2. Cei care n-au jucat acum sunt fie accidentaţi, fie au rămas la Constanţa pentru completarea pregătirii. Sâmbătă, cred că vom face un meci-şcoală, întrucât n-am găsit adversar. O partidă în care vom opri des jocul, pentru a exersa noul modul. Miercurea viitoare, întâlnim Dunărea Călăraşi la Constanţa, iar sâmbătă, 15 februarie, jucăm cu Săgeata, fie la noi, fie la Năvodari”, a declarat Ştefan Petcu. În privinţa lotului de jucători, patronul Farului, Giani Nedelcu, a declarat: „Cristian Cristea a semnat, iar cu Puia discut când ajung la Constanţa. Lui Ciobanu nu i-a dat dezlegare echipa din Roman, astfel că am renunţat la el. Paraschivoiu nu cred că ne interesează momentan, iar în privinţa lui Marian Dan încă nu am luat o decizie. Din vechiul lot, s-ar putea să mai plece Nicu Creţu”.