Nationala de handbal s-a impus la Antalya

Nationala masculina de handbal a Romaniei a debutat cu o victorie in campania de calificare la Campionatul European care va avea loc in 2010. Echipa antrenata de Aihan Omer a invins joi seara, la Antalya, echipa Turciei, cu scorul de 35-29 (19-14). Cu handbalistii constanteni Rudi Stanescu, Buricea si Timofte in echipa, "tricolorii" nu au reusit sa se desprinda pe tabela decat in ultimele momente ale meciului, cand Ghionea, Stavrositu si Paraianu au trimis formatia noastra la cabine cu un avantaj de cinci goluri, scor 19-14. Dupa pauza, Romania s-a distantat la sase goluri, scor 25-19, in minutul 40. In numai cinci minute, Turcia a redus din handicap, apropiindu-se la un gol diferenta, scor 25-24. Handbalistii tricolori au revenit repede in joc si au inscris cinci goluri consecutive, lucrurile intrand in normalitate. La final, Romania se impune cu scorul de 35-29 si debuteaza cu dreptul in calificarile pentru Europene. Urmatorul joc oficial al Romaniei este programat duminica, 2 noiembrie, de la ora 11.00, la Buzau, impotriva vicecampioanei mondiale Polonia, care a invins, miercuri, Muntenegru, scor 30-20. Principalii marcatori ai nationalei noastre au fost Ghionea, cu 13 reusite, Paraianu, Stavrositu, cu cate cinci goluri, Iacob, Petrea, cate trei, in timp ce Timofte si Jurca au contribuit la victoria Romaniei cu cate doua goluri.

Scris de: {autor}Paul SERBAN{/autor}