O nouă victorie pentru naționala feminină de handbal a României la Campionatul Mondial din Germania

Naționala feminină de handbal a României a obținut o victorie foarte dificilă în fața Angolei, cu scorul de 27-24 (14-14), joi seara, la Trier, în Grupa A a Campionatului Mondial din Germania, conform Agerpres.ro.

Tricolorele au reușit a patra victorie consecutivă în competiție, dar au înclinat balanța doar în ultimele cinci minute ale partidei.

Angola, care a învins surprinzător România la Jocurile Olimpice de la Rio, anul trecut, a condus în prima repriză chiar și la patru goluri, 12-8 și 13-9, dar echipa antrenată de Ambros Martin a avut o revenire remarcabilă pe finalul reprizei și a restabilit egalitatea, 13-13, scorul fiind egal și la pauză, 14-14.

După ce România a condus cu 15-14, 16-15 și 17-16, Angola a reușit din nou să ia avantaj pe tabelă și a avut 20-18 și 21-19. În min. 52, campioana Africii conducea cu 23-22, însă tricolorele au reușit să întoarcă din nou scorul și să conducă, 24-23. Angola a egalat (24-24), dar România a făcut un joc perfect în ultimele patru minute, Cristina Neagu marcând goluri care au făcut diferența.

Neagu a fost cea mai bună marcatoare a echipei noastre, cu 7 goluri, celelalte fiind înscrise de Melinda Geiger 4, Aneta Udriștioiu 4, Valentina Ardean-Elisei 3, Cristina Florianu 3, Crina Pintea 3, Eliza Buceschi 2, Ana-Maria Dragut 1.

Pentru Angola au marcat Isabel Guialo 7 goluri, Magda Cazanga 7, Vilma Silva 3, Albertina Kassoma 2, Janete Dos Santos 2, Iracelma Da Silva 1, Juliana Machado 1, Azenaide Carlos 1.

România ocupă primul loc, cu 8 puncte, urmată de Slovenia, 6 puncte, Franța, 4 puncte, Spania, 4 puncte, Angola, 0 puncte, Paraguay, 0 puncte. Primele patru clasate se califică în optimi.

Sursa: Agerpres.ro.
Sursa foto: Facebook/Federația Română de Handbal

Imagini de la eveniment HC Dobrogea Sud s-a calificat în semifinalele Cupei României (galerie foto+video)

16 Dec 2017 386

„Donează o jucărie şi faci o bucurie!“, sâmbătă, la meciul HC Dobrogea Sud - CSM Făgăraş

16 Dec 2017 218

Egal în meciul dintre HC Dobrogea Sud Constanța și CSM București

13 Dec 2017 315

Alexandru Andrei şi Daniel Susanu merg la Barcelona HC Dobrogea Sud întâlneşte astăzi la Constanţa CSM Bucureşti

13 Dec 2017 470

Echipa națională de handbal a României a ratat calificarea în sferturile Campionatului Mondial din Germania

11 Dec 2017 258

Ce televiziune transmite meciul România - Cehia, de astăzi, din optimile Campionatului Mondial de handbal

11 Dec 2017 1705

Columbianul Danny Mazo şi copiii din Academia de Muzică Năvodari au interpretat colinde la „Cupa Sărbătorilor de Iarnă“

11 Dec 2017 261

Victorie și cu CSU Suceava. HC Dobrogea Sud și-a luat revanșa

10 Dec 2017 322

Echipa națională de handbal a României, învinsă în ultimul meci din Grupa A a Campionatului Mondial din Germania

08 Dec 2017 361

Cu cine se va duela HC Dobrogea Sud în sferturile Cupei României

08 Dec 2017 335

„Campionii României în şcoală, liceu şi universitate“ Elevii Şcolii „Aurel Vlaicu“ din Constanţa au avut ieri oaspeţi de seamă (galerie foto)

08 Dec 2017 396

HC Dobrogea Sud vrea să-şi ia revanşa în faţa CSU Suceava Sandu Iacob - „Trecem peste anumite momente, dar nu le putem uita“ (galerie foto)

08 Dec 2017 1120

HC Dobrogea Sud a învins clar Poli Iaşi în Cupa României

06 Dec 2017 501

Imagini de la eveniment Victorie importantă. HC Dobrogea Sud a învins CSA Steaua la Constanţa (galerie foto)

04 Dec 2017 1107

„Continuăm zilele de sărbătoare cu un meci de spectacol“ HC Dobrogea Sud joacă astăzi cu CSA Steaua la Constanţa

04 Dec 2017 851

Victorie pentru naţionala feminină de handbal a României în primul său meci din Grupa A a Campionatului Mondial din Germania

02 Dec 2017 597

CSU Neptun, a 11-a victorie la rând în Divizia A Ionuţ Puşcaşu - „Sunt mulţumit doar de rezultat. Jocul a lăsat mult de dorit”

29 Nov 2017 690

Imagini de la eveniment Handbalistele de la CSU Neptun au câştigat meciul cu HC Activ CSO Plopeni (galerie foto)

27 Nov 2017 363

Handbalistele de la CSU Neptun joacă astăzi la Constanţa în Divizia A

27 Nov 2017 479

Imagini de la eveniment Aproape de o mare performanță! HC Dobrogea Sud a învins SC Magdeburg, dar nu a obținut calificarea (galerie foto + video)

26 Nov 2017 1617

#sărbătoreşteDobrogea Mesajul Elenei Frîncu, maestră emerită a sportului, vicecampioană mondială la handbal, cetăţean de onoare al municipiului Constanţa (galerie foto)

26 Nov 2017 1271

Sandu Iacob - „Un vis pe care mi-l doresc atins“ HC Dobrogea Sud, pregătită să facă istorie. Meci la Constanţa cu SC Magdeburg!

25 Nov 2017 1572

HC Dobrogea Sud întâlneşte la Constanța SC Magdeburg Ionuț Stănescu - "Avem şanse reale de calificare"

24 Nov 2017 748

O nouă victorie în Liga Națională HC Dobrogea Sud a învins în deplasare HC Vaslui

22 Nov 2017 402

S-au pus în vânzare biletele pentru meciul cu SC Magdeburg HC Dobrogea Sud joacă astăzi cu HC Vaslui

22 Nov 2017 457

Mai e o etapă şi se încheie turul Ce locuri ocupă CS Medgidia şi HC Dobrogea Sud II în Divizia A

21 Nov 2017 354

Rezultat foarte bun al HC Dobrogea Sud în deplasare cu SC Magdeburg. Echipa constănţeană speră la calificare!

19 Nov 2017 853

Fotografii de la eveniment HC Dobrogea Sud II a învins CSU CNOT Braşov (galerie foto)

19 Nov 2017 583

Turul trei preliminar al Cupei EHF HC Dobrogea Sud susţine primul meci din dubla cu SC Magdeburg

18 Nov 2017 494

HC Dobrogea Sud şi-a aflat adversara din optimile Cupei României

17 Nov 2017 562

CSU Neptun a învins şi CSS Tulcea, în deplasare, şi continuă să conducă în Divizia A

17 Nov 2017 751

Urmează meciul cu SC Magdeburg HC Dobrogea Sud e neînvinsă de cinci etape în Liga Naţională

16 Nov 2017 1210

HC Dobrogea Sud, victorie în partida cu Dunărea Călărași

14 Nov 2017 520

HC Dobrogea Sud joacă astăzi cu Dunărea Călărași la Constanța

14 Nov 2017 725

Handbalistele de la CSU Neptun au învins și Danubius Călărași. E a noua victorie la rând, care le menține pe locul întâi!

11 Nov 2017 721

Pe locul întâi în Divizia A Handbalistele de la CSU Neptun întâlnesc la Constanţa penultima clasată

11 Nov 2017 544

HC Dobrogea Sud a câștigat meciul din deplasare cu Minaur Baia Mare

09 Nov 2017 796

HC Dobrogea Sud Constanţa joacă astăzi cu Minaur Baia Mare în Liga Naţională

09 Nov 2017 647

HC Dobrogea Sud II a făcut scor cu CSU Târgovişte Eden Hairi - „Cel mai mult m-a bucurat pofta de joc a băieţilor“ (galerie foto)

07 Nov 2017 1261

CS Medgidia, pe podium în Divizia A de handbal

06 Nov 2017 533

Sandu Iacob, debut fericit. Succes clar cu CSM Făgăraş Cum a ajuns HC Dobrogea Sud de la 7-8 în prima repriză la 33-22 la final (galerie foto + video)

06 Nov 2017 1282

Imagini de la eveniment HC Dobrogea Sud II, victorie la scor cu CSU Târgovişte (galerie foto)

05 Nov 2017 496

Imagini de la eveniment Sandu Iacob, debut cu dreptul la HC Dobrogea Sud. Victorie la 11 goluri cu CSM Făgăraş (galerie foto+video)

04 Nov 2017 877

UPDATE CSU Neptun Constanța a învins în deplasare ACS UAIC CNOT Iași

04 Nov 2017 770

Meci pe teren propriu Sandu Iacob debutează sâmbătă ca antrenor al HC Dobrogea Sud Constanţa

04 Nov 2017 520

Sandu Iacob, prezentat oficial ca antrenor principal al HC Dobrogea Sud Constanța (galerie foto)

30 Oct 2017 558

Imagini de la eveniment Handbalistele de la CSU Neptun au câştigat derby-ul cu HCF Piatra Neamţ și a revenit pe primul loc (galerie foto+video)

28 Oct 2017 1511

Sâmbătă, la Constanța CSU Neptun - HCF Piatra Neamț, luptă pe podium în Divizia A la handbal feminin

28 Oct 2017 588

Sâmbătă, meci cu HCF Piatra Neamț Handbalistele de la CSU Neptun, rezultate deosebite în Divizia A. Cum explică Ionuț Pușcașu seria pozitivă