O nouă victorie pentru naționala feminină de handbal a României la Campionatul Mondial din Germania

Naționala feminină de handbal a României a obținut o victorie foarte dificilă în fața Angolei, cu scorul de 27-24 (14-14), joi seara, la Trier, în Grupa A a Campionatului Mondial din Germania, conform Agerpres.ro.

Tricolorele au reușit a patra victorie consecutivă în competiție, dar au înclinat balanța doar în ultimele cinci minute ale partidei.

Angola, care a învins surprinzător România la Jocurile Olimpice de la Rio, anul trecut, a condus în prima repriză chiar și la patru goluri, 12-8 și 13-9, dar echipa antrenată de Ambros Martin a avut o revenire remarcabilă pe finalul reprizei și a restabilit egalitatea, 13-13, scorul fiind egal și la pauză, 14-14.

După ce România a condus cu 15-14, 16-15 și 17-16, Angola a reușit din nou să ia avantaj pe tabelă și a avut 20-18 și 21-19. În min. 52, campioana Africii conducea cu 23-22, însă tricolorele au reușit să întoarcă din nou scorul și să conducă, 24-23. Angola a egalat (24-24), dar România a făcut un joc perfect în ultimele patru minute, Cristina Neagu marcând goluri care au făcut diferența.

Neagu a fost cea mai bună marcatoare a echipei noastre, cu 7 goluri, celelalte fiind înscrise de Melinda Geiger 4, Aneta Udriștioiu 4, Valentina Ardean-Elisei 3, Cristina Florianu 3, Crina Pintea 3, Eliza Buceschi 2, Ana-Maria Dragut 1.

Pentru Angola au marcat Isabel Guialo 7 goluri, Magda Cazanga 7, Vilma Silva 3, Albertina Kassoma 2, Janete Dos Santos 2, Iracelma Da Silva 1, Juliana Machado 1, Azenaide Carlos 1.

România ocupă primul loc, cu 8 puncte, urmată de Slovenia, 6 puncte, Franța, 4 puncte, Spania, 4 puncte, Angola, 0 puncte, Paraguay, 0 puncte. Primele patru clasate se califică în optimi.

Sursa: Agerpres.ro.
Sursa foto: Facebook/Federația Română de Handbal