Rapid - FC Farul, meci cu un singur gol marcat Cosmin Neagu şi Sorin Chiţu, ce ocazii! (galerie foto)

FC Farul a susţinut ieri meciul din etapa a treia a turneului play-off din Liga a 2-a, întâlnind în deplasare liderul clasamentului, Rapid Bucureşti

De parcă nu ar fi fost de ajuns cele două eşecuri usturătoare din play-off, 0-4 în deplasare cu Dacia Unirea Brăila şi 0-6 pe teren propriu cu Dunărea Călăraşi, evenimentele de la club, despărţirea Farului de trei jucători (Pătulea, Vezan, Florin Popa) şi tragerea pe linie moartă a altuia (Bratu), „marinarii“ s-au confruntat în Giuleşti cu noi probleme de lot, neputând fi apţi de joc, din pricina accidentărilor, căpitanul Florin Pătraşcu, Tigoianu, Murgoci şi Manole!

În aceste condiţii, antrenorii Farului au fost nevoiţi să mizeze pe mai mulţi jucători tineri şi foarte tineri, jucând astfel titulari (pe lângă Negrilă şi Zugravu) Ţăranu, Suciu şi Vlăescu. Colac peste pupăză, Milea nu a rezistat pe teren decât 16 minute, accidentându-se. „Marinarii“ au avut o aşezare 4-5-1, astfel că Rapidul a deţinut controlul meciului, iar în prima parte, pe lângă reuşita din minutul 10 a lui Iulian Popa (rămasă singura a partidei), a avut şi alte ocazii de gol (Martin 3, 23, 35, Tudoran 19, Vl. Morar 23, 35). Scorul a rămas numai 1-0 în favoarea Rapidului graţie portarului Farului, Negrilă, care a avut intervenţii inspirate.

Totuşi, contrar cursului jocului, Farul a avut în prima repriză două şanse mari de tot de a puncta. În minutul 28, Nicolae Vasile a scos de pe linia porţii şutul din careu al lui Cosmin Neagu, cel mai periculos jucător al Farului până la pauză. La aceeaşi fază, în care au mai expediat şuturi alţi doi farişti, Neagu a avut ocazia de a mai trage o dată din poziţie prielnică, dar a şutat greşit! Apoi, în minutul 41, Neagu i-a pasat lui Chiţu, care a tras fulgerător, dar puţin peste poartă.

După pauză, Rapidul a continuat să domine, însă fără a se mai arăta atât de periculoasă ca în prima parte. În aceste condiţii, ocaziile nu prea au mai apărut la poarta lui Negrilă, care, oricum, atunci când a fost solicitat de rapidişti, s-a arătat sigur. Nici „marinarii“ nu au pus probleme în atac, abia în prelungiri Băjan pătrunzând pe un culoar în careul Rapidului, dar centrarea sa a fost blocată. Eşec cu 0-1, aşadar, pentru Farul, care rămâne ultima în play-off, distanţa faţă de primele două clasate fiind de 12, respectiv nouă puncte.

FC Farul (antrenor, Ilie Stan) a jucat cu: Negrilă - Băjan, Ţăranu, Ad. Ionescu, Zugravu - V. Munteanu, Suciu, Milea (16 Al. Ioniţă), Vlăescu (71 G. Pungă), C. Neagu - S. Chiţu (cpt.) (88 Corcoveanu). De cealaltă parte, Dan Alexa, principalul Rapidului, a mizat pe: Drăghia - N. Vasile (cpt.), Fran Cruz, Avrămia, Fota (46 Raiciu) - R. Costin, Luque, I. Popa - M. Martin, Vl. Moran (64 Nkoyi), Tudoran (75 Căruţă).

Celelalte două partide ale rundei au fost SC Bacău - Academica Clinceni 2-2 (Vraciu 76 - din penalty, 83 / Antohi 26, Neagu 39) şi Dunărea Călăraşi - Dacia Unirea Brăila 2-2 (Ivan 66 - autogol, Al. Stoica 84 / Onofraş 14, Roşu 90+5 - din penalty). Clasament: 1. Rapid - 31p, 2. Călăraşi - 28p, 3. Brăila - 25p, 4. Bacău - 22p, 5. Clinceni - 21p, 6. Farul - 19p. În etapa viitoare, FC Farul joacă la Constanţa cu Academica Clinceni, duminică, 24 aprilie, de la ora 11.00. În aceeaşi zi şi de la aceeaşi oră, se dispută şi celelalte confruntări din runda a patra, Brăila - Rapid şi Călăraşi - Bacău.

Sursa foto: capturi Digi Sport 1