Robert Andrei Glință a fost desemnat cel mai bun înotător român al anului

Robert Andrei Glință, antrenat de Adrian Gherghel, a fost desemnat cel mai bun înotător român al anului de către Biroul Federal al Federației Române de Natație și Pentatlon Modern (FRNPM).

Titlul de „Sportivul anului 2016” la înot juniori a fost adjudecat de Daniel-Cristian Martin, antrenat de Gheorghe-Iulian Matei, iar la categoria masters laurii au revenit sportivei Anca Ianoli-Mitrofan.

Robert Glință a reușit calificarea în finala probei de 100 m spate (locul 8) la JO de la Rio de Janeiro, în 2016, stabilind și un record național la Rio.

La Campionatele Mondiale în bazin scurt a evoluat în două finale, doborând alte patru recorduri. De asemenea, a bătut un record național la etapa de Cupă Mondială de la Tokyo și unul la un concurs desfășurat după aceea.

Sursa foto: epitesti.ro