Şase medalii au venit pe litoral Triplă de aur pentru CSS1 Constanţa la Naţionalele de scrimă (galerie foto)

Cluburile constănţene CSS1 şi Farul au încheiat cu şase medalii Campionatul Naţional de scrimă pentru copii, care s-a disputat, până ieri, la Bucureşti. CSS1 a obţinut cinci dintre distincţii (trei de aur, una de argint şi una de bronz), iar Farul a cucerit o medalie de bronz. Ieri, când s-au disputat întrecerea feminină de spadă pe echipe (12-13 ani) şi cea individuală de la categoria 8-9 ani, reprezentanţii Constanţei au obţinut două medalii, aur şi argint, prin CSS1, la individual. În finală, s-au întâlnit Eva Marinescu şi Maria Stan! S-a impus Stan, cu scorul de 8-7, care a cucerit astfel aurul, în vreme ce Marinescu a rămas cu argintul.

Au participat 15 sportive, iar Patrisia Lungu, de la Farul, a pierdut pe tabloul de 16. La echipe, nici CSS1 şi nici Farul nu au urcat ieri pe podium. În alcătuirea Andreea Bogdănoiu, Andra Meran, Maria Popescu şi Ştefania Vişan, CSS1 a obţinut locul 6, după ce a pierdut cu 44-45 meciul cu Steaua. CS Farul (Alexandra Ciociu, Teodora Ion, Ştefania Iordachi, Elena Nurciu) s-a clasat pe poziţia a 13-a, pe care a obţinut-o în urma succesului cu 45-30 din disputa cu CS Olimpia Bucureşti 2.

Până ieri, cele două cluburi cuceriseră patru medalii: CSS1 - aur la spadă masculin, categoria 12-13 ani (Rareș Echimenco, Armand Moșescu, Marco Pelin şi Bogdan Scrieciu), aur la proba individuală a fetelor, la 10-11 ani (Daria Olteanu) şi bronz la individual băieţi (Bogdan Scrieciu); CS Farul - bronz la individual fete (Elena Nurciu). De asemenea, alţi doi scrimeri de la CSS1, Ştefan Baciu (la 8-9 ani) şi Marco Pelin (la 13 ani), au ocupat locul 6. Sportivii de la CSS1 sunt pregătiţi de Ion Niţulescu şi Monica Marinescu, iar cei de la Farul, de Mihaela Ion. În clasamentul pe medalii al cluburilor de la întrecerea din Bucureşti, CSS1 a ocupat locul doi, iar CS Farul s-a situat pe 12.

Sursa foto: frscrima.ro