Tucaliuc şi Pop au jucat contra Norvegiei România a învins Ucraina. Antonio Vlad, de la Academia Hagi, a înscris un gol

În primul meci susţinut de echipa naţională de fotbal Under-17 a României la Cupa Syrenka, competiţie care are loc în această perioadă în Polonia, tricolorii au învins echipa similară a Ucrainei cu 2-1 (1-1)

Primul gol al partidei a fost înscris de jucătorul Academiei Hagi, Antonio Vlad, în minutul 3, celălalt gol al tricolorilor fiind marcat din penalty de Constantin Albu, în minutul 55.

În afara lui Antonio Vlad, selecţionerul echipei tricolore, Sorin Colceag a mai utilizat în această partidă alţi cinci jucători ai Academiei Hagi: Alexandru Şerban (portar), Alexandru Georgescu (fundaş stânga), Alexandru Negrean (mijlocaş), Răzvan Matiş (mijlocaş ofensiv) şi Louis Munteanu (atacant).

Joacă finala mică

Folosit fundaş central, Antonio Vlad a fost integralist. Tot meciul au jucat şi Alexandru Şerban, şi Alexandru Georgescu. Alexandru Negrean şi Louis Munteanu au intrat pe teren din debutul reprizei secunde, iar Răzvan Matiş a jucat din minutul 56. În a doua partidă de la Cupa Syrenka, România a pierdut cu 0-3 în faţa Portugaliei şi va disputa finala mică a turneului, sâmbătă, 2 septembrie, de la ora 12.00, contra Belgiei, învinsă cu 4-1 de Polonia. În disputa cu Portugalia, Şerban, Georgescu, Vlad şi Munteanu au fost titulari.

Titular integralist

Tot în această perioadă, selecţionata U-18 a României participă la un turneu amical în Suedia, iar în prima partidă tricolorii au remizat cu Norvegia, scor 1-1. Selecţionerul Florin Bratu a convocat la această acţiune şi doi fotbalişti de la Academia Hagi, mijlocaşul Cosmin Tucaliuc şi atacantul Alex Pop. Acesta din urmă a fost titular integralist, iar Tucaliuc a intrat pe teren în minutul 80. Sâmbătă, 2 septembrie, România întâlneşte Slovacia, de la ora 17.00, iar luni, 4 septembrie, de la ora 19.00, joacă împotriva Suediei.

Înfrângere cu Macedonia

Într-un alt amical, România U-19 a fost învinsă cu 3-1 de Macedonia U-19, meciul disputându-se la Skopje. Evoluţia jucătorilor Academiei Hagi în această partidă: Tudor Băluță - fundaș central, a fost titular și a jucat tot meciul; Robert Neciu - fundaș stânga, a fost titular și a jucat până la pauză; Radu Boboc - mijlocaș defensiv, a fost titular și a jucat până în minutul 70; Mihai Ene - mijlocaș, a intrat pe teren în minutul 70.

Sursa foto: academiahagi.ro

Citeşte şi:

Fotbalist la Academia Hagi Alex Pop a marcat două goluri pentru Naţionala României în debutul la Memorialul „Costin Laurean“