mini-tarte_34.jpgUn desert pe cât de simplu, pe atât de gustos şi spectaculos. Cu un minim de efort, puteţi trasforma un foietaj şi câteva piersici sau nectarine într-o prinţesă a farfuriei. Un desert potrivit pentru orice parte a zilei, dar desăvârşit la micul dejun sau alături de un ceai.

3 linguri gem de caise

4-5 linguri zahăr pudră

Preparare:

Încingeţi cuptorul la 180 de grade (foc mediu).

Tăiaţi fructele în sferturi şi îndepărtaţi sâmburele. Dacă folosiți piersici, spălați și ștergeți bine puful.

Tăiaţi fructele în felii subţiri de 2-3 mililmetri.

Presăraţi feliile de fruct cu zahăr şi scorţişoară.

Împărţiţi aluatul în 12 bucăţi egale: pătrate, dreptunghiuri sau cercuri.

Crestaţi aluatul, pe interior, de jur împrejur, pentru a obține o margine de aproximativ 1 centimetru (vezi foto). Nu tăiați aluatul până jos.

Amestecaţi gemul de caise cu 1 linguriţă de apă caldă.

Ungeţi chenarul interior al bucăţilor de foietaj cu gem.

Aşezaţi bucăţi de fruct pe foietaj uşor suprapuse, în careul interior, circular pe bucăţile rotunde sau linear pe pătrate sau dreptunghiuri (vezi foto).

Treceţi pensula cu gem peste fructe.

Introduceţi tartele la cuptor, în tăvi tapetate cu hârtie de copt, pentru 20 de minute.

Scoateţi tava de la cuptor şi lăsaţi mini-tartele să se răcească.

Pudraţi cu zahăr pudră.

Mini-tartele cu piersici sau nectarine se servesc ca atare, cu frişcă sau îngheţată de vanilie.

Baschet Vicecampioana României, CSM CSU Oradea, conduce cu 2-0 CSM Constanța în sferturile Ligii Naționale

11 Apr 2024 564

Baschet CSM Constanța, înfrângere în prima partidă cu vicecampioana CSM CSU Oradea. Joi, cele două echipe se duelează din nou

10 Apr 2024 459

Volei. CSM Constanța Cristian Imhoff - „Suntem cam dezamăgiți că nu am acces în semifinale, dar continuăm lupta“ (GALERIE FOTO)

28 Mar 2024 913

Handbal CSM Constanța - Steaua, în sferturile Cupei României

28 Mar 2024 724

Baschet CSM Constanța, învinsă de CSO Voluntari (GALERIE FOTO)

23 Mar 2024 755

Baschet Fetele de la CSM Constanța au avansat în semifinale, după două succese cu CSM Tg. Mureș

20 Mar 2024 741

CSM Constanța. 20 martie 2024 Baschetbalistele vizează victoria care să încheie seria cu CSM Tg. Mureș din sferturi

20 Mar 2024 577

Baschet Echipa Under-16 a CSM Constanța, victorie importantă pentru calificarea la turneul final (GALERIE FOTO)

19 Mar 2024 578

Echipa Under-16 de la Farul Constanța, calificată în semifinalele Cupei Elitelor. Victorie clară în sferturi (GALERIE FOTO)

15 Mar 2024 962

Farul Constanța Echipele Under-18, Under-17 și Under-15, calificate în semifinale. 14 goluri marcate în sferturi! (GALERIE FOTO + VIDEO)

11 Mar 2024 1007

UPDATE. Baschet CSM Constanța s-a calificat în semifinalele Cupei României

15 Feb 2024 839

Meciul cu Füchse Berlin George Buricea - „Meritam mai mult. Chiar și când pierde, CSM Constanța o face cu onoare, niciodată în genunchi“ (GALERIE FOTO)

14 Feb 2024 1284

Baschet CSM II Constanța, lecție dură primită în meciul cu CSS VSK Gheorgheni (GALERIE FOTO)

06 Feb 2024 870

Baschet CSM Constanța, victorie cu Rapid București, într-o atmosferă incendiară (GALERIE FOTO)