Sondaje de opinie

Sondaj de opinie 53% dintre respondenţi nu cred că Simona Halep va câştiga şi în 2019 un turneu de Grand Slam

2018 a fost cel mai bun an din cariera de până acum a Simonei Halep. Campioana de tenis din Constanţa a încheiat şi ediţia trecută pe locul întâi în clasamentul mondial, iar la Roland Garros a cucerit primul ei trofeu de Grand Slam. 2018 rămâne însă şi un an în care Simona s-a confruntat cu probleme de sănătate, care au împiedicat-o să evolueze la mai multe turnee, în special în partea a doua a stagiunii.

După ce australianul Darren Cahill a renunţat din motive familiale la colaborarea, pe 2019, cu Simona Halep, aceasta a declarat că va începe sezonul competiţional fără antrenor, pentru a vedea cum se descurcă. Ulterior, constănţeanca a precizat că îi va trebui un antrenor.

În primul meci din noul an, în care a venit după o perioadă de peste 100 de zile în care nu mai evoluase, sportiva constănţeană a cedat din primul meci la Sydney. A urmat primul turneu de Grand Slan al anului, Australian Open, aflat în desfăşurare, la care Simona (1 WTA) este favorita numărul 1, iar luni, 21 ianuarie, va susţine meciul din optimi contra legendei Serena Williams (16 WTA), după ce, în turul precedent, Simona a eliminat-o pe sora mai mare a Serenei, Venus (36 WTA).

În contextul evoluţiilor din noul sezon ale Simonei Halep, ZIUA de Constanţa a lansat un sondaj de opinie cu întrebarea: Credeţi că Simona Halep va triumfa şi în 2019 într-un turneu de Grand Slam, ca anul trecut?

53 la sută dintre participanţi au răspuns negativ, în vreme ce 47 la sută cred că Simona îşi va adăuga în palmares şi în 2019 un asemenea trofeu.

Iată şi câteva dintre comentariile celor care au participat la sondaj:

„Trebuie să aibă răbdare, putere, sănătate şi va fi bine“.

„De ce nu?“.

„Îmi doresc din tot sufletul, dar am rezerve“.

„E greu, dar nu imposibil. Mi-aş dori cu mare drag să se impună şi în două turnee mari. Mult succes, Simona!“

„Cu siguranţă va câştiga şi în acest an“.

„Nu, sunt multe lupoaice tinere“.

„Sigur, cel puţin unul, dacă e sănătoasă“.

„E greu să ajungi acolo, în vârful ierarhiei mondiale, dar este şi mai greu să te menţii. În sport, trebuie să ai mereu gândire pozitivă“.

„Sigur, va mai câştiga, dacă sănătatea îi va permite să joace. Simona noastră joacă fără presiune acum, joacă de plăcere. Dacă iese, iese, dacă nu, next time! Hai, Simona!“.

„Să sperăm, dar nu prea cred, şi-a atins obiectivele“.

„Cu siguranţă, va mai câştiga un GS şi va rămâne pe primul loc, aşa, ca să mai închidă gura neprietenilor!”.

„Fără antrenor, nu are şanse nici în turneele mai mici“.

Sursa foto: ZIUA de Constanţa