Sondaj de opinie Credeţi că echipa naţională de fotbal a României se va califica la Campionatul European din 2020?

Cu două etape înaintea încheierii meciurilor din grupa F a preliminariilor Campionatului European din 2020, echipa naţională a României se află pe locul trei în ierarhie, în condiţiile în care calificarea directă este obţinută de primele două clasate.

Clasamentul actual este următorul: 1. Spania - 20p, 2. Suedia - 15p, 3. România - 14p, 4. Norvegia - 11p, 5. Insulele Feroe - 3p, 6. Malta - 3p. România mai are de jucat cu Suedia (acasă) şi cu Spania (echipă deja calificată la Euro) - în deplasare. Pentru a se califica direct, România trebuie să învingă Suedia (cu 1-0 sau la cel puţin două goluri diferenţă) şi să obţină un punct în Spania, judecând că Suedia nu va avea probleme în ultima etapă cu Insulele Feroe şi va câştiga. În cazul în care ar rata calificarea din grupă, România ar mai avea o şansă apoi să ajungă la turneul final, prin intermediul unei întâlniri de baraj (graţie clasării din Liga Naţiunilor).

În acest context, cotidianul ZIUA de Constanţa lansează sondajul de opinie cu întrebarea:

De asemenea, aşteptăm şi comentariile dvs. legate de tema sondajului propus.

Sursa foto: Facebook (Echipa națională de fotbal a României)

Citeşte şi:

Atmosferă deosebită creată de 30.000 de copii Naţionala României, egalată de Norvegia în prelungiri. Tricolorii au ratat un penalty (video)