Andreea Mitu a învins-o pe Francesca Schiavone şi s-a calificat în optimi la Roland Garros

Jucătoarea de tenis Cristina-Andreea Mitu, locul 100 WTA, a învins-o, astăzi, cu scorul de 7-5, 6-4, pe Francesca Schiavone (Italia - locul 92 WTA) şi s-a calificat în optimile de finală la Roland Garros, al doilea Grand Slam al anului. Meciul a durat o oră şi 47 de minute. În optimi, Mitu va juca în compania învingătoarei din meciul dintre Alison Van Uytvanck (Belgia - locul 88 mondial) şi Kristina Mladenovici (Franţa - poziţia 54 WTA). Pentru accederea în optimi, Mitu va primi 145.000 de euro şi 240 de puncte WTA. Aceasta este cea mai bună performanţă a sportivei românce, jucătoare care se află la a doua prezenţă pe tabloul principal al unui turneu de Grand Slam, după Wimbledon - 2014, când a fost eliminată în primul tur, unde ajunsese din calificări.