Andreea Mitu s-a calificat în optimile turneului WTA de la Katowice

Tenismena Andreea Mitu s-a calificat astăzi în optimile de finală ale turneului WTA de la Katowice, Polonia.

Reușita româncei a venit după ce a reușit să o învingă pe Romina Oprandi din Elveția cu scorul final de 4-6, 6-2, 7-5.

Jucătoarea de tenis din România, locul 110 WTA a obținut victoria după o oră și 51 minute, în fața adversarei de pe locul 134 în lume.

Turneul WTA de la Katowice, Polonia, este dotat cu premii totale de 226.750 dolari. În urma reușitei sale, Andreea Mitu și-a asigurat 3.310 dolari și 30 de puncte WTA.