Campionatul Mondial de Fotbal din Brazilia Costa Rica învinge Italia, se califică în optimi şi trimite acasă Anglia

campionatul mondial de fotbal brazilia 2014, costa rica, italia, anglia, optimiÎncă o surpriză la Campionatul Mondial de Fotbal din Brazilia. În grupa D, Costa Rica a învins cu 1-0 (Ruiz 44) Italia, rezultat în urma căruia echipa din America Centrală s-a calificat în optimi, iar Anglia a pierdut orice şansă de a mai depăşi seria. Clasament: 1. Costa Rica - 6 puncte, 2. Italia - 3 puncte, 3. Uruguay - 3 puncte, 4. Anglia - 0 puncte. În ultima etapă, se joacă meciurile: Italia - Uruguay (decisiv pentru calificarea în optimi) şi Costa Rica - Anglia. În grupa E, Franţa a învins la scor Elveţia, cu 5-2 (Giroud 17, Matuidi 18, Valbuena 40, Benzema 67, Sissoko 73 / Dzemaili 81, Xhaka 87), „cocoşii” fiind ca şi calificaţi mai departe. În minutul 32, Benzema a ratat şi un penalty. În cealaltă partidă din grupă, Honduras - Ecuador 1-2 (Costly 31 / E. Valencia 34, 65). Clasament: 1. Franţa - 6p, 2. Ecuador - 3p, 3. Elveţia - 3p, 4. Honduras - 0p. Diseară, se joacă meciurile:  în grupa F - de la ora 19.00 - Argentina - Iran; iar în grupa G - de la ora 22.00 - Germania - Ghana. La ora 01.00 a zilei de duminică, începe partida Nigeria - Bosnia, în grupa F. Toate cele trei întâlniri sunt transmise în direct de TVR1.

Sursa foto: fifa.com