Campionatul Mondial de Fotbal din Brazilia Portugaliei i-a trecut glonţul pe la ureche

campionatul mondial de fotbal din brazilia, portugalia, glont, belgia, optimi Echipa naţională de fotbal a Belgiei s-a calificat în optimile de finală ale Campionatului Mondial de Fotbal din Brazilia, după ce a realizat a doua victortie în grupa H, 1-0 cu Rusia, succes venit însă greu, în minutul 89. În aceeaşi serie, Algeria a învins Coreea de Sud cu 4-2 şi cu, patru puncte acumulate, are nevoie de un meci nul în ultima etapă, cu Rusia, pentru a merge mai departe. Clasament: 1. Belgia - 6p, 2. Algeria - 3p, 3. Rusia - 1p, 4. Coreea de Sud - 1p. În grupa G, Portugalia nu a înregistrat decât o remiză, 2-2, cu reprezentativa Statelor Unite ale Americii. După Spania şi Anglia, formaţia lusitană a fost aproape de a părăsi şi ea competiţia, egalând abia la ultima fază, iar după două meciuri are doar un punct. Clasament: 1. Germania - 4p, 2. SUA - 4p, 3. Ghana - 1p, 4. Portugalia - 1p. Astăzi, la Cupa Mondială se dispută patru partide: de la ora 19.00 - Australia - Spania (în direct la TVR2) şi Olanda - Chile (TVR1) (în grupa B); iar de la ora 23.00 - Camerun - Brazilia (TVR1) şi Croaţia - Mexic (TVR2) (în grupa A).

Sursa foto: fifa.com