UPDATE Dinamo și CFR Cluj au avut nevoie de minute de prelungiri pentru departajare în finala Cupei României

În finala Cupei României la fotbal,  Dinamo București și CFR Cluj au ajuns la minutele de prelungiti după scorul de 2-2 de la finalul celor 90 de minute regulamentare. Astfel cele dou echipe care au evoluat în această seară pe Arena Națională din Capitală se joacă încă două reprize a câte 15 minute de prelungiri.

Formația care a deschis scorul a fost Dinamo care a marcat prin prin Eddy Harlem Gnohere în minutul 23 din penalty.

Dinamovistul Erik Bicfalvi a reușit în minutul 35 o lovitură de cap din 6 metri marcând al dolea gol.

Odată cu începerea reprizei secunde, CFR a marcat prin spaniolul Juan Carlos Real Ruiz în minutul 47. Egalul din partea CFR a venit atunci cândd jucătorul Cristian Lopez a marcat printr-o lovitură de cap în minutul 89.

Dinamo: 1. Vytutas Cerniauskas — 44. Sergiu Hanca, 6. Ante Puljic, 17. Miha Mevlja, 7. Steliano Filip — 28. Paul Anton (căpitan) — 9. Dorin Rotariu, 8. Erik Bicfalvi, 20. Antun Palic, 22. Romario Kortzorg — 10. Eddy Harlem Gnohere. Antrenor: Mircea Rednic.

Rezerve: 41. Ionuț Muțiu — 5. Ionuț Nedelcearu, 21. Leo Bartalsstovu, 23. Ionuț Șerban, 73. Andrei Marc, 93. Valentin Lazăr, 96. Vlad Olteanu.

CFR Cluj: 28. Alexandru Marc — 22. Tiago Lopes, 6. Ionuț Larie, 30. Andrei Mureșan, 45. Mario Camora (căpitan) — 25. Juan Carlos Ruiz Real, 10. Davide Petrucci, 15. Tomislav Gomelt — 17. Antonio Jakolis, 26. Cristian Bud, 7. Bryan Nouvier. Antrenor: Antonio Conceicao.

Rezerve: 12. Andrei Vâtcă — 8. Filipe Nascimento, 11. Cristian Lopez, 18. Lucian Goian, 19. Leo Beleck, 20. Dani Coelho, 90. Vitor Bruno.

Arbitru: Ovidiu Hațegan (Arad); arbitri asistenți: Octavian Șovre (Oradea), Sebastian Gheorghe (Suceava); arbitri asistenți adiționali: Alexandru Tudor (București), Sebastian Colțescu (Craiova); arbitru de rezervă: Radu Ghinguleac (București).

Observatori: Aron Huzu (Sibiu) — CCA, Octavian Goga (Brașov) — FRF.

UPDATE, ora 00.28:

CFR Cluj a câștigat Cupa României la fotbal după ce a învins-o pe Dinamo București cu scorul de 5-4 la loviturile de departajare.