Echipa lui Mircea Lucescu, învingătoare în campionatul Ucrainei

Șahtior Donețk, echipa antrenată de Mircea Lucescu, a învins-o în deplasare cu 3-2, astăzi, pe Olimpik, într-un meci din etapa a 9-a a campionatului Ucrainei, disputat la Kiev.

Șahtior a rămas cu un om mai puțin în minutul 17, când a fost eliminat Ivan Ordeț. La acea fază Olimpik a obținut un penalty, ratat de Ghegam Kadimian, dar mingea a ajuns la același jucător, care a reușit să înscrie. Alex Teixeira a restabilit egalitatea, din penalty, în minutul 38. Vladimir Lîsenko le-a readus pe gazde în avantaj (67). Olimpik a rămas în inferioritate numerică în minutul 79, când Sekou Konde a văzut al doilea galben. Șahtior a beneficiat atunci de un nou penalty, transformat de Darijo Srna, pentru ca Alex Teixeira să aducă victoria oaspeților în minutul 90+1, notează Agerpres.

Rezultatul a făcut ca Șahtior să urce provizoriu pe primul loc al clasamentului, cu 22 de puncte, devansând-o la golaveraj pe marea rivală Dinamo Kiev, ce a disputat doar opt meciuri.

Despre Mircea Lucescu

În 1961, Lucescu a fost legitimat la Şcoala Sportivă 2 Bucureşti, unde a activat doi ani, fiind transferat la Dinamo. Urmează doi ani petrecuţi în divizia B la Stiinţa Bucureşti. Ulterior, revine la Dinamo, unde joacă până în anul 1977, perioadă în care îşi defineşte personalitatea sportivă. Potrivit Wikipedia, Mircea Lucescu a înscris 78 de goluri în prima devizie, 70 în echipa naţională şi 15 în cupele europene. Ca antrenor, a condus echipele Corvinul Hunedoara, Dinamo Bucureşti, Brescia, Reggina, FC Rapid, Internazionale Milano, Galatasaray, Beşiktaş Istanbul şi Şahtior Doneţk.

Filmul documentar „Il duce” este consacrat vieţii lui Mircea Lucescu, fiind alcătuit din 16 episoade, a câte 52 de minute fiecare. Documentarul conţine interviuri cu oameni apropiaţi lui Mircea Lucescu, printre aceştia numărându-se Florin Răducioiu, Hagi.