Germania a devenit campioană mondială după prelungiri

campionatul mondial de fotbal brazilia 2014, germania campioana mondiala 2014, maracana prelungiri 2014, mario gotze, lionel messiGermania a cucerit titlul la Campionatul Mondial de Fotbal din Brazilia, după ce a învins Argentina în finala mare, disputată pe stadionul „Maracana” din Rio de Janeiro. Nemţii s-au impus în prelungiri, cu 1-0, prin golul lui Mario Gotze din minutul 113. Germania ajunge astfel la a patra cupă mondială şi a doua obţinută în faţa Argentinei, după cea din 1990. Cel mai bun jucător al competiţiei din Brazilia a fost desemnat argentinianul Messi, în vreme ce Manuel Neuer, de la Germania, a primit distincţia de portarul turneului.

Sursa foto: fifa.com