UPDATE7 - LIVE TEXT Scor final 2-1. Meciul Franța - România, în partida inaugurală a EURO 2016. HAI ROMÂNIA!

În mai puțin de oră se va da startul celui mai așteptat meci din ultimele zile. Echipa națională a României o va întâlni pe cea a Franței în partida inaugurală a EURO 2016, pe Stade de France din Saint-Denis.

Selecționerul Anghel Iordănescu va începe meciul cu cea mai bună formulă a sa, astfel, în poartă este Tătărușanu, linia de apărare este formată din Săpunaru, Chiricheș, Grigore și Raț, Hoban și Pintilii joacă la închidere, în timp ce Popa, Stanciu și Stancu vor încerca să îl sprijine pe singurul vârf, Andone.

Iată primul 11 pentru ambele echipe

Franța:
1. Hugo Lloris (căpitan) — 19. Bacary Sagna, 4. Adil Rami, 21. Laurent Koscielny, 3. Patrice Evra — 15. Paul Pogba, 5. N'Golo Kanté, 14. Blaise Matuidi — 7. Antoine Griezmann, 9. Olivier Giroud, 8. Dimitri Payet. Selecționer: Didier Deschamps.

Rezerve: 23. Benoît Costil, 16. Steve Mandanda — 17. Lucas Digne, 2. Christophe Jallet, 13. Eliaquim Mangala, 22. Samuel Umtiti, 6. Yohan Cabaye, 20. Kingsley Coman, 12. Morgan Schneiderlin, 18. Moussa Sissoko, 10. André-Pierre Gignac, 11. Anthony Martial.

România:
12. Ciprian Tătărușanu — 22. Cristian Săpunaru, 6. Vlad Chiricheș (căpitan), 21. Dragoș Grigore, 3. Răzvan Raț — 5. Ovidiu Hoban, 8. Mihai Pintilii — 20. Adrian Popa, 10. Nicolae Stanciu, 19. Bogdan Stancu — 14. Florin Andone. Selecționer: Anghel Iordănescu.

Rezerve: 23. Silviu Lung jr, 1. Costel Pantilimon — 16. Steliano Filip, 15. Valerică Găman, 2. Alexandru Mățel, 4. Cosmin Moți, 18. Andrei Prepeliță, 17. Lucian Sânmărtean, 11. Gabriel Torje, 9. Denis Alibec, 7. Alexandru Chipciu, 13. Claudiu Keșeru.

Arbitru: Viktor Kassai; arbitri asistenți: Gyorgy Ring, Vencel Toth; arbitri asistenți adiționali: Tamas Bognar, Adam Farkas (toți din Ungaria); arbitru de rezervă: Bjorn Kuipers (Olanda).

UPDATE7, ora 00.00:

În minutul 90+1 a avut loc ultima schimbare la Franța: iese Dimitri Payet și intră Moussa Sissoko.

Scorul final al meciului a fost de 2-1.

UPDATE6, ora 23.49:

În minutul 66 s-a produs o schimbare la Franța: iese Antoine Griezmann și intră Kingsley Coman. În minutul 69 -cartonaș galben pentru Olivier Giroud, după o lovitură puternică de cot aplicată în săritură lui Pintilii. Mijlocașul român nu mai poate continua și staff-ul medical face semn că trebuie schimbat.

În minutul 72 - a doua schimbare la România: iese Nicușor Stanciu și intră Alexandru Chipciu. În cele din urmă, Pintilii poate continua și revine pe teren, iar staff-ul României poate efectua schimbarea pe care o avea deja pregătită.

Schimbare la Franța în minutul 77: iese Paul Pogba și intră Anthony Martial.

Cartonaș galben pentru Adi Popa, după un fault comis la mijlocul terenului, prin care a oprit o acțiune promițătoare de atac a "cocoșilor galici".

75.113 de spectatori asistă la meciul de deschidere al Campionatului European 2016, potrivit datelor oficiale.

Gol pentru Franța, în minutl 89, dat de Dimitri Payet.

UPDATE5, ora 23.29:

În minutul 48 România a vut o ocazie imensă. Bogdan Stancu a ratat incredibil, după ce a fost găsit liber în careu cu o minge trimisă de Stanciu peste apărarea adversă.

Șansă mare de gol și pentru Franțaîn minutul 52, când Payet a urcat pe centru și a pasat pe jos, în careu, pentru Giroud, care a profitat de un pas greșit făcut de Chiricheș și a reușit să șuteze, dar a trimis pe direcția portarului Tătărușanu, care a prins cu siguranță. A fost primul șut al francezilor trimis pe spațiul porții României.

În minutul 57 Franța a avut o nouă ocazie, însă Tătărușeanu a reușit să bareze mingea.

În minutul 58 Franța a dat gol, prin Giroud.

Schimbare la România: iese Florin Andone și intră Denis Alibec.

Penalty pentru România în minutul 64! Stanciu a fost faultat de Evra în careu și centralul Kassai a arătat punctul cu var.

GOOOOOOOOOOOL pentru România în minutul 65! Bogdan Stancu transformă fără probleme lovitura de la 11 metri și readuce egalitatea pe tabela de marcaj.

UPDATE4, ora 22.49:

Răzvan Raț a primit un cartonaș galben în minutul 45.

Iar în minutul 1 de prelungiri (din 2 acordate), a avut o ocazie de gol Giroud.

Prima repriză s-a încheiat cu scorul de 0-0.

UPDATE3, ora 22.38:

Ratare a Franței în minutul 35, când Griezman a centrat lui Dimitri Payet.

UPDATE2, ora 22.33:

În minutul 26, jucătorl Franței, Pogba a dat un șut de la 35 de metri peste poarta lui Tătărușanu. Scorul se menține 0-0.

În minutul 31, Chiricheș a primit un cartonaș galben.

UPDATE1, ora 22.17:

După ce s-a dat startul celui mai așteptat meci din ultimele zile, în minutul 3 România a avut două ocazii de gol, care au aparținut lui Bogdan Stanciu, însă portarul Franței a barat mingea.

De asemenea, în minutul 14 și Franța a avut parte de o ratare a lui Griezman.