Stiri calde

Simona Halep și Irina Begu, înfruntarea celor mai bune tenismene din România

Cele două jucătoare de tenis românce, Simona Halep şi Irina Begu, se vor înfrunta, azi, în runda a două a turneului WTA de la Wuhan, China. Sportivele vor intra pe teren după ora 10.30, relatează Hotnews.

Simona Halep, numărul cinci mondial şi a patra favorită la Wuhan, era calificată direct în turul secund, în timp ce Begu, numărul 23 mondial a dispus, ieri, de rusoaica Elizaveta Kulicikova (125 WTA), cu 4-6, 7-6 (4), 6-2.

Halep şi Begu s-au mai întâlnit de patru ori în circuitul WTA şi de fiecare dată a câştigat jucatoarea din Constanţa. Ultima întâlnire a fost în luna mai a acestui an, la Madrid Open, când Halep s-a impus în sferturi, scor 6-3, 0-6, 6-1.