Simona Halep şi Mihaela Buzărnescu, nominalizate WTA Votează cea mai bună jucătoare, cea mai frumoasă fază şi revelaţia lunii! (galerie foto)

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul unu mondial şi campioană la Roland Garros, a fost nominalizată în anchetele lunii mai organizate de WTA, pe site-ul său oficial, pentru cea mai bună jucătoare şi cea mai frumoasă fază, în timp ce Mihaela Buzărnescu a fost propusă la ancheta revelaţia lunii, relatează Agerpres.

În ancheta realizată pe site-ul WTA, pentru cea mai bună jucătoare a lunii trecute, Halep le are contracandidate pe cehoaica Petra Kvitova, ucraineanca Elina Svitolina şi pe americanca Sloane Stephens.

La cea mai frumoasă lovitură a lunii mai, Halep a fost nominalizată cu o fază din meciul cu Maria Şarapova, câştigat cu 4-6, 6-1, 6-4, în semifinale la Roma. Simona a câştigat un punct cu un stop la fileu la scorul de 2-1 în decisiv şi 0-30.

Candidatele la titlul de revelaţie a lunii sunt rusoaica Daria Kasatkina, românca Mihaela Buzărnescu şi estoniana Anett Kontaveit.

Buzărnescu a reuşit noi premiere în circuitul profesionist, printre care şi prima sa victorie pe tabloul principal la Roland Garros.

Românii pot vota pe site-ul WTA, până joi, în toate cele trei anchete, iar rezultatele vor fi comunicate vineri.

Sursa foto: Digisport

Simona Halep, premiată la cinci categorii într-un sondaj al revistei New York Times

18 Oct 2018 212

Simona Halep s-a retras de la Turneul Campioanelor

18 Oct 2018 408

Anunţ de ultimă oră!Simona Halep nu va juca la turneul WTA de la Moscova

16 Oct 2018 669

Irina Begu, învinsă în primul tur la Moscova (WTA)

15 Oct 2018 250

Mesaj îngrijorător făcut de Simona Halep pentru finalul de an. Ce spune despre turneul de la Moscova

15 Oct 2018 408

Simona Halep va termina anul 2018 pe primul loc în ierarhia mondială. Ce mesaj a transmis președintele WTA

15 Oct 2018 315

Simona Halep a ajuns la 50 de săptămâni în fruntea ierarhiei mondiale WTA. Ce jucătoare din România mai sunt în top 100 WTA

15 Oct 2018 353

Perechea româno-elveţiană Irina Bara-Xenia Knoll, în semifinalele probei de dublu la Linz (WTA)

11 Oct 2018 269

În primul tur al probei de dublu la Hong Kong, Monica Niculescu a fost învinsă

09 Oct 2018 256

Simona Halep a confirmat Va participa la turneul de la Moscova (WTA)

09 Oct 2018 587

Simona Halep, liderul mondial în clasamentul WTA, a fost nominalizată pentru titlul de Jucătoarea anului

09 Oct 2018 502

Perechea româno-elveţiană Irina Bara-Xenia Knoll, calificată în sferturile de finală de la Linz

02 Oct 2018 760

Mihaela Buzărnescu şi Monica Niculescu s-au calificat în turul 2 al probei de dublu din cadrul turneului WTA de la Beijing

30 Sep 2018 337

UPDATE. Simona Halep a abandonat în primul meci disputat la turneul de la Beijing. A pierdut primul set în faţa lui Ons Jabeur

30 Sep 2018 490

Simona Halep, debut la Beijing împotriva jucătoarei Ons Jabeur

29 Sep 2018 690

Irina Begu şi Raluca Olaru, învinse în cadrul turneului WTA de la Taşkent

29 Sep 2018 387

Jucătoarea de tenis Sorana Cîrstea învinsă în ultimul tur al calificărilor la Beijing (WTA)

29 Sep 2018 377

Tenis Mihaela Buzărnescu, refăcută după accidentarea de la Montreal. Va juca la turneele din China (video)

24 Sep 2018 349

Simona Halep şi-a mărit avansul în fruntea clasamentului mondial al jucătoarelor profesioniste de tenis

24 Sep 2018 442

Simona Halep, apariţie de senzaţie pe covorul roşu, la Wuhan Open (galerie foto)

23 Sep 2018 658

Simona Halep, de 45 de săptămâni lider mondial în clasamentul WTA. Are un avans considerabil față de sportiva de pe locul secund

10 Sep 2018 833

Simona Halep ar putea încasa un bonus uriaș din partea WTA la finalul anului. Ce condiții trebuie îndeplinite

04 Sep 2018 838

Irina Begu și Ana Bogdan au părăsit turneul de la US Open în turul secund al competiției de la Flushing Meadows

30 Aug 2018 360

Simona Halep, primul lider mondial al tenisului feminin eliminat în primul tur de la US Open. Ce a declarat tenismena din Constanța

28 Aug 2018 586

Reacţia Simonei Halep, după înfrângerea la US Open

27 Aug 2018 609

Simona Halep, eliminată în primul tur la US Open

27 Aug 2018 582

Simona Halep, lider mondial în clasamentul WTA pentru a 43-a săptămână. Pe ce locuri se clasează celelalte tenismene din România

27 Aug 2018 443

Editorial Simona Halep. Ca un adevărat număr unu mondial

27 Aug 2018 872

Simona Halep și-a aflat adversara din primul tur al US Open. Pe cine va înfrunta în primul meci de la Fleashing Meadows

23 Aug 2018 567

Simona Halep, apariţie de senzaţie în revista „Vogue“

23 Aug 2018 2111

Şi-a mărit avansul faţă de Caroline Wozniacki Simona Halep, a 42-a săptămână ca număr 1 mondial

21 Aug 2018 595

Simona Halep, anunţ de ultimă oră. Nu va participa la turneul de la New Haven

20 Aug 2018 623

Simona Halep s-a calificat în finala turneului de la Cincinnati. Joacă pentru titlu diseară

19 Aug 2018 6429

Simona Halep s-a calificat în sferturi la Cincinnati. A învins-o din nou pe Ashleigh Barty

17 Aug 2018 835

Simona Halep s-a calificat în optimi la Cincinnati

16 Aug 2018 952

Irina Begu a ratat duelul cu Simona Halep la turneul de la Cincinnati. A părăsit turneul în primul tur

14 Aug 2018 390

Simona Halep, în continuare lider al clasamentului mondial al jucătoarelor profesioniste de tenis. Ce tenismene din România mai sunt în top 100 WTA

13 Aug 2018 403

Mesaj dur transmis de Simona Halep românilor prezenți la finala de la Montreal. Ce a spus sportiva din Constanța

13 Aug 2018 1118

Simona Halep a câștigat turneul de la Montreal, după ce a învins-o pe Sloane Stephens în trei seturi!

12 Aug 2018 556

UPDATE. Simona Halep, finalistă a turneului de la Montreal. Pe cine va întâlni în ultimul act

11 Aug 2018 1221

Simona Halep s-a calificat în semifinale la turneul de la Montreal

11 Aug 2018 572

Mihaela Buzărnescu nu va participa la US Open, ultimul turneu de Mare Șlem al anului. În ce stare este sportiva după accidentare