Simona Halep şi Mihaela Buzărnescu, nominalizate WTA Votează cea mai bună jucătoare, cea mai frumoasă fază şi revelaţia lunii! (galerie foto)

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul unu mondial şi campioană la Roland Garros, a fost nominalizată în anchetele lunii mai organizate de WTA, pe site-ul său oficial, pentru cea mai bună jucătoare şi cea mai frumoasă fază, în timp ce Mihaela Buzărnescu a fost propusă la ancheta revelaţia lunii, relatează Agerpres.

În ancheta realizată pe site-ul WTA, pentru cea mai bună jucătoare a lunii trecute, Halep le are contracandidate pe cehoaica Petra Kvitova, ucraineanca Elina Svitolina şi pe americanca Sloane Stephens.

La cea mai frumoasă lovitură a lunii mai, Halep a fost nominalizată cu o fază din meciul cu Maria Şarapova, câştigat cu 4-6, 6-1, 6-4, în semifinale la Roma. Simona a câştigat un punct cu un stop la fileu la scorul de 2-1 în decisiv şi 0-30.

Candidatele la titlul de revelaţie a lunii sunt rusoaica Daria Kasatkina, românca Mihaela Buzărnescu şi estoniana Anett Kontaveit.

Buzărnescu a reuşit noi premiere în circuitul profesionist, printre care şi prima sa victorie pe tabloul principal la Roland Garros.

Românii pot vota pe site-ul WTA, până joi, în toate cele trei anchete, iar rezultatele vor fi comunicate vineri.

Sursa foto: Digisport

Victorie pentru Mihaela Buzărnescu, S-a calificat în semifinalele turneului de la Birmingham

22 Jun 2018 295

Simona Halep nu va participa la turneul de la Eastbourne. Decizia, luată din cauza unei accidentări

20 Jun 2018 581

Anchetele WTA, la final Halep și Buzărnescu, victorioase!

16 Jun 2018 1018

Mihaela Buzărnescu, eliminată în sferturile de finală ale turneului de la Nottingham

15 Jun 2018 381

Mihaela Buzărnescu, calificată în sferturile de finală ale turneului de la Nottingham

13 Jun 2018 533

Şase românce, cu Simona Halep în frunte, în Clasamentul WTA! (galerie foto)

11 Jun 2018 616

Mesaj după victorie „Un vis devenit realitate“, a scris constănțeanca Simona Halep pe pagina sa de socializare

10 Jun 2018 597

UPDATE.Simona Halep a câștigat primul trofeu de Grand Slam la Roland Garros. A învins-o pe Sloane Stephens

09 Jun 2018 1839

La ce oră va avea loc finala de la Roland Garros dintre Simona Halep şi Sloane Stephens

08 Jun 2018 457

Ce a declarat Simona Halep după meciul câștigat în fața lui Garbine Muguruza. Tenismena din Constanța va rămâne lider în clasamentul WTA

07 Jun 2018 530

UPDATE. Simona Halep s-a calificat în finala turneului de la Roland Garros. Va fi în continuare lider mondial

07 Jun 2018 1611

Cinci tenismene din România, pe tabloul principal la BRD Bucharest Open 2018

06 Jun 2018 531

UPDATE. Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului de la Roland Garros. A învins-o pe Angelique Kerber în trei seturi

06 Jun 2018 1464

Simona Halep și-a aflat adversara din sferturile de finală ale turneului de la Roland Garros. Pe cine va înfrunta sportiva din Constanța

04 Jun 2018 498

Roland Garros. Când va juca Simona Halep cu belgianca Elise Mertens

03 Jun 2018 1025

Simona Halep s-a calificat în optimi la Roland Garros. A învins-o pe Andrea Petkovic în două seturi, în al doilea impunându-se cu 6-0!

02 Jun 2018 1188

Decizie controversată a organizatorilor turneului de la Roland Garros. Are legătură cu Simona Halep

02 Jun 2018 1442

Simona Halep joacă la Roland Garros cu Andrea Petkovic, pe care o conduce cu 7-1 la duelurile directe

02 Jun 2018 582

Irina Begu s-a calificat în turul al treilea al turneului de la Roland Garros. Ce adversară va avea în următorul meci

31 May 2018 436

UPDATE. Simona Halep s-a calificat în turul al treilea al turneului de la Roland Garros. A învins-o în două seturi pe Taylor Townsend

31 May 2018 526

Simona Halep, victorie în trei seturi în primul meci la Roland Garros

30 May 2018 943

Meciul Simonei Halep din primul tur de la Roland Garros a fost amânat. De ce a fost luată această decizie

29 May 2018 478

Irina Begu s-a calificat în turul secund al turneului de la Roland Garros

29 May 2018 594

Simona Halep debutează marți în primul tur la Roland Garros. La ce oră este programată partida și ce adversară are în primul meci la Paris

28 May 2018 988

Perechea Mihaela Buzărnescu-Raluca Olaru a câştigat proba de dublu a turneului de tenis WTA de la Strasbourg

26 May 2018 479

Simona Halep, învinsă categoric în finala turneului de la Roma

20 May 2018 1119

Simona Halep o întâlneşte pe Elina Svitolina în finala de la Roma. Partida se joacă astăzi de la ora 14.00

20 May 2018 532

Simona Halep, în finală la Roma. A învins-o în trei seturi, dramatic, pe Maria Șarapova!

19 May 2018 1643

Simona Halep s-a calificat în sferturi la Roma fără să joace!

17 May 2018 674

Simona Halep o va întâlni pe Madison Keys în sferturile de finală ale turneului de la Roma

16 May 2018 443

S-a calificat în optimi Simona Halep, victorie categorică la Roma, în meciul cu Naomi Osaka

10 May 2018 409

Simona Halep s-a calificat în turul III al turneului de la Madrid. Cine este următoarea adversară

06 May 2018 381

Ce adversară va avea Simona Halep în primul meci la turneul de la Madrid. Pe cine vor înfrunta celelalte tenismene din România

04 May 2018 410

Simona Halep, eliminată în sferturile de finală ale turneului de la Stuttgart. A pierdut în două seturi

27 Apr 2018 729

Simona Halep joacă astăzi în sferturi la turneul de la Stuttgart

27 Apr 2018 514

Victorie pentru Simona Halep în primul meci disputat la turneul de la Stuttgart. Ce adversară va avea în următorul act al competiției

26 Apr 2018 706

Maria Sharapova, eliminată în primul tur la Stuttgart

24 Apr 2018 384

Simona Halep și-a aflat adversara din optimile de finală ale turneului de la Stuttgart. Pe cine va înfrunta sportiva din Constanța

24 Apr 2018 578

Victorie a Simonei Halep în meciul cu Patty Schnyder. România se califică în Grupa Mondială a Fed Cup

22 Apr 2018 732

Fed Cup - România conduce cu scorul general de 2-0 în întâlnirea cu Elveţia. La un pas de calificare!

22 Apr 2018 591

UPDATE. Victorie pentru România în primul meci de Fed Cup. Simona Halep a învins-o pe Viktorija Golubic

21 Apr 2018 931

Simona Halep, încrezătoare înaintea întâlnirii din Fed Cup „Sper să câştig fiecare meci pe care îl joc“ (galerie foto)

20 Apr 2018 769

Şase jucătoare de tenis din România, în frunte cu Simona Halep, înscrise la turneul de la Roland Garos