Sportivii români cuceresc podiumul la Cupa Balcanică de lupte de la Bursa

Trei medalii de aur, două de argint și una de bronz, au cucerit ieri, sportivii români, în prima zi a Cupei Balcanice de lupte de la Bursa (Turcia), potrivit Agerpres.

Medaliile au revenit: aur la stilul greco-roman câştiga de Mihai Mihuț la categoria 60 kg, Vlad Mariea a ocupat primul loc la cat. 74 kg, Irinel Botez s-a clasat pe locul al doilea la cat. 60 kg, iar Nicu Ojog pe locul al treilea la cat. 74 kg.

În concursul de lupte libere, Juon Mihaly s-a impus la cat. 50 kg, iar Ștefan Asan a luat argintul la cat. 60 kg.

Au mai concurat pentru România Bogdan Tiba (cat. 60 kg), la greco-romane, și Marian Lungu (96 kg), stilul liber.

Sportivii au fost asistați de antrenorii Anton Arghira și Claudiu Tămăduianu. Din partea delegației romane au oficiat arbitrii internaționali Cătălin Berbec și Constantin Dima.