UPDATE2 - România - Finlanda, 1-1 după un meci cu multe ocazii

În tribunele Arenei Naţionale se află în această seară circa 54.000 de spectatori la meciul România-Finlanda, din preliminariile EURO 2016, cea mai mare audiență în scurta istorie a stadionului din Capitală.

Scorul la pauză, în meciul disputat de echipa națională împotriva selecționatei Finlandei este 0 - 0. Cu toate acestea, jucătorii români și-au creat numeroase ocazii, însă mingea parcă a refuzat să intre în poartă.

Pentru acest meci disputat în această seară pe Arena Națională s-au vândut 54.364 de bilete. Partida din această seară bate recordul de asistență deținut până în prezent de disputa cu Olanda, din preliminariile CM 2014, când nu mai puțin de 53.329 de spectatori meciul disputat pe 16 octombrie 2012.

UPDATE2, ora 24.00:

Pentru a se califica direct la Campionatul European, fără a ţine cont de rezultatele ultimei etape, România are nevoie de victorie în meciul de duminică, din Insulele Feroe.

23:36 - FLUIER FINAL: România - Finlanda se termină 1-1

23:33 - GOL ROMÂNIA! Ovidiu Hoban egalează în prelungiri.

23:30 - Mulţi suporteri părăsesc tribunele, strigând "Demisia!".

În minutul 55, Gabriel Torje a ratat o ocazie importantă, el trimiţând mingea în bara din stânga portarului Hradecky cu un şut de la aproximativ 18 metri.

România: Tătăruşanu - Papp, Chiricheş, Grigore, Raţ - Hoban - Torje (Ad. Popa '87), Sânmărtean, Chipciu (Maxim '60) - Stancu (Andone '69), Keşeru. Selecţioner: Anghel Iordănescu.
Finlanda: Hradecky - Arkivuo (Jelasto '64), Arajuuri (Toivio '61), Moisander, Uronen - Ring, Schuller, Halsti, Hetemaj - Pukki, Pohjanpalo (Hamalainen '77). Selecţioner: Markku Kanerva.

Cartonaşe galbene: Pohjanpalo '48, Halsti '54, Toivio '73, Hetemaj '82.

Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Scoţia, formată din Craig Thomson (central), David McGeachie, William Conquer (asistenţi), Steven McLean, Andrew Dallas (adiţionali) şi Douglas Ross (rezervă).

UPDATE1, ora 23:

Repriza a doua a început, fără schimbări la pauză în cele două formaţii.

23:00 - Sânmărtean obţine multe faulturi şi face ordine la mijlocul terenului, dar are şi momente în care nu pasează la timp. Chipciu iese de pe teren, iar locul său e luat de Alexandru Maxim

23:08 - Gol Finlanda! Pohjanpalo deschide scorul în minutul 65, după o greşeală a fundaşilor centrali

sursa foto: b365.ro