Rio 2016 Veşti bune pentru sportivii români Marian Drăgulescu şi Andrei Muntean

Sportivul român Marian Drăgulescu (35 ani) s-a calificat, sâmbătă, în finala de la sărituri în concursul de gimnastică artistică de la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, în timp ce Andrei Muntean va evolua în finala de la paralele.

„Veteranul” Marian Drăgulescu a avut o medie de 15,283 puncte, după ce a fost notat cu 15,133 pentru prima săritură și cu 15,433 pentru a doua, potrivit Agerpres. Muntean a ocupat locul 13 în calificările la acest aparat, cu 14.483 (14,633, respectiv 14,333). Finala la sărituri va avea loc luni, comunică românialiberă.ro.

La paralele, Andrei Vasile Muntean a ocupat locul nouă și a prins finala cu nota 15,466, fiind ultimul gimnast calificat. Sportivul a avut aceeași notă ca și Kohei Uchimura (Japonia) și germanul Marcel Nguyen, dar aceștia nu au prins finala de marți, se arată în sursa citată.

La sol, Muntean a ocupat locul 53 (13,733), iar Drăgulescu, după două ratări, a terminat pe 67, cu 12,800.