Constanța. Astăzi începe montarea sirenelor pentru alarmarea populației. Iată locațiile


foto: Primăria Constanța
Primăria Municipiului Constanța va începe astăzi montarea a 9 sirene electronice pentru alarmarea populației.

Acestea vor fi amplasate în următoarele locații:

- Sirena 1200W – Str. Unirii, nr. 32-34, Universitatea “Spiru Haret”;
- Sirena 1200W – Str. Elena Cuza, nr. 12, pe complexul 2 Cocosi;
- Sirena 1200W – Bdul. Tomis, nr. 235, bloc C, Cinema Dacia;
- Sirena 1200W – Str. Aurel Vlaicu, nr. 41, bloc PC 1;
- Sirena 1800W - Bdul. Mamaia, nr. 284, Liceul Energetic;
- Sirena 1800W – Str. Aleea Murelor, nr. 14;
- Sirena 1800W – Str. Verona, nr. 2, Bloc B;
- Sirena 1800W – Hotel Riviera Mamaia;
- Sirena 2400W – Hotel Meridian Mamaia.


Constanța s-a dezvoltat foarte mult în ultimii ani, de aceea, pentru organizarea şi asigurarea activităţii de înştiinţare, avertizare, prealarmare şi alarmare în situaţii de protecţie civilă în întreg municipiul a fost necesară suplimentarea numărului sirenelor din oraș., transmite Primăria Municipiului Constanța prin intermediul unui comunicat oficial.

Așadar, în urma efectuării unui studiu de audibilitate, s-a decis ca celor 54 de sirene existente în Constanța să li se alăture, până pe 31 mai, încă 9.


În cadrul activității de montare, se vor emite mai multe semnale acustice. Rugăm cetățenii să rămână calmi, deoarece este doar o verificare a mijloacelor de alarmare.

Menținerea în stare de operativitate a sistemului de înștiințare - alarmare este una dintre responsabilitățile Biroului Apărare Civilă, Sănătate și Securitate în Muncă și Situații de Urgență din cadrul Primăriei Constanța.

Prin intermediul acestor mijloace de alarmare pot fi transmise semnale acustice cu diferite semnificații sau pot fi transmise mesaje vocale care vizează anumite măsuri pentru comunitate., mai transmite sursa citată. 


Ti-a placut articolul?




Nume:

Email:

Comentariu*:

Articole asemanatoare

Bilanț 17 mandate europene de arestare, puse în aplicare de polițiștii români în doar o săptămână

10 Sep 2023 483

Sistemele de alarmare publică din Constanța, verificate. Se vor emite mai multe semnale acustice

27 Jun 2023 580

Atenție! Toate sirenele de alarmare publică din Constanța, verificate până la sfârșitul lunii

21 Jun 2023 670

Constanța dispune de 63 de sirene electronice pentru alarmarea populației! Unde sunt amplasate (FOTO)

12 Jun 2023 813

Atenție, constanțeni! Se montează sirene pentru alarmarea populației în stațiunea Mamaia!

09 Jun 2023 662

„Se vor emite semnale acustice, cetățenii să rămână calmi” Astăzi se montează sirenele pentru alarmarea populației în Mamaia!

08 Jun 2023 771

Astăzi vor răsuna din nou sirenele în Constanța! În ce zone au fost amplasate sistemele de alarmare

07 Jun 2023 743

Primăria Municipiului Constanța a început montarea a 9 sirene electronice pentru alarmarea populației. Unde sunt amplasate

24 May 2023 769

Primăria Constanța va monta noi sirene de alarmare a populației în oraș

22 May 2023 975

Primăria Constanța a decis Axatel Service livrează noile sirene de alarmare a populației (DOCUMENTE)

20 May 2023 1604

Cetățean croat, dat în urmărire, depistat băut în trafic în județul Timiș

18 May 2023 674

Poliția RomânăUrmărit internațional depistat de polițiști

18 May 2023 378

Poliţiştii români au pus în aplicare 10 mandate europene de arestare în ultima săptămână

23 Apr 2023 559

Poliţiştii români au pus în aplicare 21 de mandate europene de arestare în ultima săptămână

09 Apr 2023 804

Sirenele de alarmare vor suna la începutul săptămânii în zona de sud a Municipiului Constanța. Anunțul ISU Dobrogea

17 Mar 2023 877