4 sportivi ai Ministerului Afacerilor Interne reprezintă România la Jocurile Olimpice de Iarnă de la Soci - Rusia

Patru sportivi de la Clubul Sportiv Dinamo al Ministerului Afacerilor Interne (Centrul Sportiv Braşov) vor reprezenta România la cea de-a XXII-a ediţie a Jocurilor Olimpice de iarnă, care se va desfăşura în oraşul Soci, Federația Rusă, în perioada 7 – 23 februarie 2014.
La proba de schi fond vor concura Sara Timeea şi Paul Constantin Pepene, ambii antrenaţi de subcomisar de poliţie Borca Daniel.

Alexandru Barbu va participa la proba de schi alpin (etapele de slalom şi supercombinată), sportivul fiind pregătit de inspector de poliţie Cristea Florin.
De asemenea, la proba de schi-sărituri (juniori) va concura Iulian Pîtea, tânărul avându-i ca antrenori pe comisar şef de poliţie Spulber Florin şi Balint Lorincz.

Informaţii de background:

Paul Constantin Pepene a fost campion mondial la proba clasic pentru tineret în anul 2010; a obţinut locul al II-lea la Campionatul Mondial pentru seniori la proba role în pantă în vara anului 2013; este multiplu campion naţional (2009 – 2013), campion balcanic şi s-a clasat pe locuri fruntaşe la diverse etape balcanice, europene şi mondiale.
·        Sara Timeea este multiplă campioană de junioare şi senioare (2010 – 2013) şi s-a clasat pe poziţii fruntaşe la concursuri balcanice, europene şi mondiale.

·        Alexandru Barbu este multiplu campion naţional, obţinând rezultate foarte bune la concursuri organizate de Federaţia Internaţională de Schi.
·        Iulian Pîtea a obţinut locul al V-lea, la proba de schi-sărituri, pe echipe, în cadrul Festivalului Olimpic al Tineretului European, ediţia 2013, organizată în România, iar la proba de individual a obţinut locul al VIII-lea; este campion naţional şi s-a calificat în Cupa Mondială.