Anunț RAJA Constanţa. Mai multe localități fără apă, ca urmare a căderilor de tensiune

  • În prezent, lipsa energiei electrice se înregistrează și la Puțurile 1 și 2 Ciobănița și sursa Lipnița, dar aceste localități nu sunt încă afectate de lipsa apei, a transmis RAJA Constanța.
În cursul nopții trecute și a dimineții de astăzi – 27 ianuarie 2021, ca urmare a viscolului ce s-a abătut peste județul Constanța, mai multe localități au rămas fără apă potabilă în urma căderilor de tensiune ce au afectat sursele si stațiile de pompare. La ora actuală, din cauza lipsei de energie electrică, nu se poate furniza apă potabilă în localitățile: Corbu, Biruința, Topraisar, Negru Vodă, Cotu Văii, Vârtop, Albești și Vâlcele.

În jurul orei 07.00 a revenit tensiunea la Hidroforul Mihail Kogălniceanu si s-a reluat furnizarea apei către această localitate.

În prezent, lipsa energiei electrice se înregistrează și la Puțurile 1 și 2 Ciobănița și sursa Lipnița, dar aceste localități nu sunt încă afectate de lipsa apei.

Având în vedere avertizările meteo de ninsori însemnate cantitativ în jumătatea de sud-est și viscolite în Dobrogea, emise de Administrația Națională de Meteorologie, vântul putând ajunge la rafale de 55...70 km/h, la nivelul RAJA S.A. s-au luat toate măsurile necesare pentru a se interveni cu promptitudine în rezolvarea situațiilor specifice care pot apărea în funcționarea sistemelor operate, astfel încât utilizatorii să poată beneficia de serviciile noastre la parametrii optimi.

Singurele probleme care pot apărea în funcţionarea sistemelor de distribuţie apă și canalizare, care nu țin de operativitatea echipelor noastre, sunt cele legate de lipsa energiei electrice (căderi de tensiune sau cabluri şi fire de înaltă tensiune smulse de vânt). În aceste condiţii, rugăm toţi abonaţii să dea dovadă de înţelegere, pentru că RAJA S.A. va face tot ce este necesar pentru reluarea alimentării cu apă imediat ce vor fi rezolvate problemele apărute în furnizarea energiei electrice.

Solicităm tuturor abonaților care se confruntă cu probleme ale sistemului de alimentare cu apă potabilă și canalizare, să transmită aceste aspecte la dispeceratul societății, la numărul de telefon 0241.924, urmând ca echipele noastre să acționeze în cel mai scurt timp pentru remedierea tuturor sesizărilor înregistrate., a transmis RAJA Constanța.


Ti-a placut articolul?


Nume:

Email:

Comentariu*:

Articole asemanatoare

Anunţ RAJA Constanţa Se oprește apa în localitățile Amzacea, Pelinu, Comana și Tătaru

09 Apr 2021 555

Anunţ RAJA Constanţa Se oprește apa într-o zonă din cartierul Km 4-5

08 Apr 2021 681

RAJA Constanța Se oprește apa pe mai multe străzi din localitatea Lumina

07 Apr 2021 435

RAJA Constanţa Se întrerupe furnizarea apei în zona străzii Pescarilor din cartierul Faleză Nord

06 Apr 2021 714

Atenție! Presiuni scăzute în orașul Negru Vodă și lipsă apă în localitatea Cotu Văii

05 Apr 2021 339

RAJA Constanţa Se oprește apa în localitățile Arsa, Căscioarele, Plopeni și Chirnogeni

05 Apr 2021 625

Anunț RAJA Infrastructură nouă de apă și de canalizare pentru locuitorii din Cernavodă, Făclia, Tortoman, Mircea Vodă și Satu Nou

31 Mar 2021 594

Avarie RAJA. Se oprește apa în localitățile Dumbrăveni, Olteni și Furnica

31 Mar 2021 442

Avarie RAJA la Costinești. Se oprește apa. Străzile afectate

30 Mar 2021 846

Anunț RAJA Constanța. Se oprește apa în zona cartierul Kilometrul 4-5

30 Mar 2021 673

RAJA Lista străzilor din Constanța ​cu trafic îngreunat ca urmare a lucrărilor de investiții

29 Mar 2021 568

Trafic îngreunat parțial pe strada Soveja din Constanța

27 Mar 2021 970

Constanţa. Trafic blocat parțial pe strada Cuza Vodă. Cât durează

27 Mar 2021 792

Constanţa. Trafic îngreunat pe bulevardul Aurel Vlaicu. Vezi motivul şi cât durează

25 Mar 2021 695

Avarie RAJA la Ovidiu. Cât durează și cine este afectat

23 Mar 2021 525