Forțele Navale Române promovează cariera militară în județul Neamț. Programul campaniei de promovare



Marinari și scafandri militari, infanteriști marini și elevi militari desfășoară, în perioada 14-16 martie, o campanie de promovare a carierei militare, în județul Neamț.

Reprezentanții Forțelor Navale Române se vor întâlni cu aproximativ 3.000 de elevi nemțeni, cărora le vor prezenta ofertele educaționale ale instituțiilor de învățământ și de formare profesională din Constanța și Mangalia., transmit Forțele Navale prin intermediul unui comunicat oficial. 

Programul campaniei de promovare cuprinde prezentări de expoziții de tehnică militară, armament și materiale cu specific marinăresc, astfel:

- marți, 14 martie, orele 09.00-09.50, în Municipiul Piatra-Neamț, la Sala Cinema „Mon Amour”, deschiderea oficială a campaniei de promovare în județul Neamț, la care sunt invitați reprezentanți ai autorităților locale și comandantul garnizoanei Piatra Neamț;
- marți, 14 martie, orele 10.00-16.00, și miercuri, 15 martie, orele 09.00-16.00, în Municipiul Piatra-Neamț, la Sala Cinema „Mon Amour”, prezentarea ofertelor educaționale din Forțele Navale Române;
- miercuri, 15 martie, orele 10.00-14.00, în Orașul Bicaz, la Casa de Cultură, prezentarea ofertelor educaționale din Forțele Navale Române;
- joi, 16 martie, orele 10.00-13.00, în Municipiul Roman, la Sala Consiliului de la sediul Primăriei, prezentarea ofertelor educaționale din Forțele Navale Române;
- joi, 16 martie, orele 10.00-13.00, în Orașul Târgu Neamț, la Casa Culturii „Ion Creangă”, prezentarea ofertelor educaționale din Forțele Navale Române.

Desfășurarea campaniei de promovare a Forțelor Navale Române în județul Neamț este organizată în colaborare cu Centrul Militar Județean Neamț, Inspectoratul Școlar Județean Neamț și autoritățile publice locale din Piatra Neamț, Roman, Bicaz și Târgu Neamț.

Ti-a placut articolul?


Nume:

Email:

Comentariu*:

Articole asemanatoare

Ziua Eroilor, în uitare la Constanța. Doar Forțele Navale Române marchează evenimentul

25 May 2023 680

LIVE UPDATE. Ziua Eroilor, marcată la Medgidia (GALERIE FOTO+VIDEO)

25 May 2023 798

Forțele Navale Române au fost reprezentate de doi ofițeri la exercițiul multinațional ESP Minex 23

23 May 2023 525

Academia Navală "Mircea cel Bătrân", gazdă a celei de-a IX-a ediție a Conferinței Științifice Internaționale „Sea Conf” – 2023 (FOTO)

19 May 2023 602

Nava-şcoală Mircea a împlinit 84 de ani în Marina Militară Română (FOTO)

17 May 2023 634

Noaptea Muzeelor la Constanța Muzica Militară a Forțelor Navale vă așteaptă la un recital de excepție!

13 May 2023 793

UPDATE. Gala Forțelor navale. Este pentru prima data când un ministru participă la un astfel de eveniment (GALERIE FOTO +VIDEO)

11 May 2023 1012

Contraamiralul Horia Macellariu, o veritabilă personalitate a Marinei Române

10 May 2023 714

Șeful Forțelor Navale din Bulgaria, în vizită oficială în România (GALERIE FOTO)

05 May 2023 535

Zece elevi din județul Tulcea, cadeți pentru o săptămână în Forțele Navale (FOTO)

26 Apr 2023 595

De la corporatist, la maistru militar de marină. Astăzi este despre Florin Drăgan din Năvodari (FOTO)

18 Apr 2023 2169

Forţele Navale Române Perfecționare continuă pentru misiuni reale, de mare risc! Mărturiile unui scafandru de luptă (FOTO)

14 Apr 2023 724

UPDATE O navă de pescuit a agățat un obiect ce pare a fi o mină marină. Intervin specialiștii Forțelor Navale

13 Apr 2023 1392

Secvență de evacuare a populației din zona Deltei, executată de militarii Flotilei Fluviale, în cadrul exercițiului „Sea Shield 2023” (FOTO)

31 Mar 2023 781

Exercițiul multinațional „Sea Shield 2023” Exercițiu demonstrativ de neutralizare a unui desant aerian inamic (GALERIE FOTO+VIDEO)

30 Mar 2023 794